premiera Jaskiniowiec (dubbing)

Jaskiniowiec (dubbing)
reżyser: | gatunek: Animowany; Przygodowy
grają: HELIOS

premiera Czwarta władza (napisy)

Czwarta władza (napisy)
reżyser: Steven Spielberg | gatunek: Dramat
grają: MULTIKINO

premiera Kształt wody (napisy)

Kształt wody (napisy)
reżyser: Guillermo del Toro | gatunek: Fantasy
grają: MULTIKINO

premiera Jeszcze nie koniec (napisy)

Jeszcze nie koniec (napisy)
reżyser: Xavier Legrand | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

Jeszcze nie koniec (napisy)

ENEMEF: Maraton z Więźniem Labiryntu ENEMEF: Maraton z Więźniem Labiryntu z premierą najnowszej części "Lek na śmierć" to epickie wydarzenie specjalnie dla fanów hitowej serii oraz miłośników dobrego, pełnego przygód i zagadek kina science fiction. 

Jeszcze nie koniec (napisy)

Sprawdźcie lutowy repertuar KLAPS’a Przed nami kolejny miesiąc z dobrym filmem w WDK. Zobaczcie co przygotował dla Was DKF Klaps na luty.

Jeszcze nie koniec (napisy)

ENEMEF: Noc Horrorów - Antywalentynki ENEMEF: Noc Horrorów - Antywalentynki to już coroczna tradycja fanów mrocznej strony kina. Tuż po przepełnionych różem, słodkościami i filmami o miłości Walentynkach w kinie spotkają się fani mocnych wrażeń, aby przez całą noc celebrować swoje święto - Antywalentynki! 

 

 Recenzje

 
dr Dariusz Zięba recenzuje "Syberiadę Polską"
Drodzy Czytelnicy,

Jak zupełną nowością jest dla nas wszystkich zalegający i na dodatek dosypujący (sic!) śnieg w wiosenne święta Wielkanocne, tak niech będzie powiewem nowości w dziale recenzji tekst o filmie „Syberiada polska”, nie autorstwa piszącego te słowa czy Rafała Kaplity, lecz dra Dariusza Zięby, mojego Przyjaciela, któremu w kwestii tego filmu całkowicie oddaję głos. Nasze spojrzenie na „dzieło” Janusza Zaorskiego jest całkowicie zbieżne, co potwierdziła wspólna dyskusja o „Syberiadzie…”. A tego filmu przemilczeć nie można. Dlatego, kiedy usłyszałem o zaciśniętych pięściach, które towarzyszyły Darkowi podczas oglądania filmu, zaproponowałem, a w zasadzie to poprosiłem go, by napisał na Resinet recenzję „Syberiady…”, w której dobitnie wyrazi zdanie nas obu. I tak oto powstał niniejszy tekst, do którego – by już nie przedłużać – Państwa odsyłam. Mam nadzieję, że da on Państwu do myślenia i sprawi, że inaczej (?) popatrzycie na ten film.

Dominik NykielFilm „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego rozgrywa się w latach 1939-1946, a rozpoczyna się w Czerwonym Jarze, miejscowości leżącej, według książki Dominy, „tuż przy drodze z Tłustego do Borszczowa” na Podolu, a więc na polskich Kresach, utraconych po II wojnie światowej, i już samo to wystarczyło, by w poszukiwaniu prawdy historycznej udały się do kin rzesze uczniów gimnazjów i szkół średnich. Nadzieja jak najbardziej uzasadniona, tym bardziej że film reklamowany był przede wszystkim właśnie jako dzieło o tragedii Kresowian, którym dedykowano ten film.

Film to prawdziwy majstersztyk. Chylę czoła przed jego twórcami i podziwiam za niezwykłe umiejętności upraszczania skomplikowanych zagadnień historycznych.

1) To dzięki filmowi wiem już, dlaczego Sowieci napadli na Polskę w 1939. Otóż zrobili to synowie zabitych pod Warszawą w 1920 sowieckich żołnierzy. Serdecznie współczułem oficerowi NKWD i uznałem, że chyba jego prawo do nienawiści do Polaków zostało przekonująco uzasadnione. Tak! Należała nam się kara z 1939 roku.

2) To dzięki filmowi wiem, że generał Anders nigdy nie istniał i jest postacią całkowicie fikcyjną. Ponoć organizował jakąś polską armię z polskich zesłańców, ale skoro w filmie poświęconym właśnie tej tematyce nie wspomina się o nim ani słowa- musi go nie było. Berlinga chyba też nie było, chociaż bohater jednak do jakiejś polskiej armii trafił. To wszystko dzięki wspaniałej chronologii, która pozwoliła przeskoczyć od amnestii w 1941 do 1946 roku z pominięciem takich nieistotnych historycznych wydarzeń jak tworzenie polskiego wojska.

3) To dzięki filmowi wiem, że Czerwony Jar („tuż przy drodze z Tołstego do Borszczowa”- przypominam) nadal jest w granicach Polski. Udało się! Odzyskaliśmy Kresy! Odzyskaliśmy Lwów! Bohaterowie wracają wszak w 1946 do swojego domu, z którego ich wyrzucono w 1940 roku. Sielanka. Do tej pory myślałem, że mieszkańcy polskiego Podola, jak też reszty polskich Kresów, zostali domu pozbawieni i nie mieli do niego powrotu. Bo gdy zdecydowali się wracać do swoich domów, nie były one już w Polsce. „Polska” dla nich to nowe miejsce zamieszkania w ramach tzw. repatriacji (niektórzy mówią „ekspatriacji” i chyba mają rację). A gdy trafili do armii Andersa (stare przyzwyczajenie, wiem, że nie istnieje) znaleźli się po wojnie np. w Anglii i powrotu nie mieli. No i ta Polska też nie była taka, o jakiej marzyli- dość powiedzieć, że widoku sowieckich żołnierzy się nie pozbyli. Ale film po mistrzowsku posługuje się tu schematem propagandy PRL-u, znanym choćby z filmu „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego.

4) To dzięki filmowi wiem, że rok 1946 oznaczał koniec cierpień Kresowian. Zdarzyło mi się słuchać wspomnień z Syberii. Pani, która opowiadała, pochodziła ze Lwowa i została zesłana właśnie w 1946 roku.

5) To dzięki filmowi wiem, jak piękna jest Syberia. Do tej pory myślałem, że zesłani pod ciężarem swoich trosk tego piękna nie dostrzegali (podobnie jak w filmie „Jeniec. Tak daleko, jak nogi poniosą” w reż. Hardy’ego Martinsa). Teraz wiem, że nie było tam tak strasznie, taka Syberia nie budzi strachu, tym bardziej, że i sami bohaterowie na strasznie wyniszczonych pracą nie wyglądali (tacy inteligenci), jakby trudy życia nie odbiły się na ich wyglądzie. Czytałem listy protestu Sybiraków („Nasz Dziennik”), którzy mieli za złe pokazanie tak wyidealizowanych warunków syberyjskich.

6) Na koniec warto podkreślić po mistrzowsku poprowadzone wątki miłosne, szczególnie oficera NKWD i więźniarki. Wcale nie są wulgarne, do pornografii im jeszcze daleko.

Przy tych walorach filmu inne są mniej istotne. Ważne, że od czasów „Czterech pancernych i psa” nic się nie zmieniło (za wyjątkiem „Cyngi” Leszka Wosiewicza). To również zasługa prozy, po jaką sięgnął reżyser. Powieść prokuratora wojskowego czasów stalinizmu, pułkownika, doskonale upraszcza, właściwie stawia propagandowe akcenty. Rzeczywiście, nie warto sięgać po zapomnianą prozę emigracyjną, np. wspomnienia Beaty Obertyńskiej „Z domu niewoli”, niech nadal będzie nieznana. Nie warto też ekranizować książki „I Bóg o nas zapomniał” Andrzeja Kalinina.

Dariusz Zięba
 
 
 
Tagi: dr Dariusz Zięba , recenzja , Syberiada Polska , DOminik Nykiel
Data wprowadzenia: 2013-03-30
 

 Komentarze

 

Bardzo trafna ocena filmu. Rzeczywiście od czasów "czterech pancernych" nic się nie zmieniło.

Autor: Iwona i Marek

Data: 2013-04-12 20:27:39

Dopóki rządzący układ nie zmieni się to wyprodukowanie filmu o innym spojrzeniu na historię nie będzie możliwe.Chyba, że wyłacznie za prywatne pieniadze

Autor: Marta

Data: 2013-04-01 16:10:02

[1] 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Zabicie świętego jelenia
(Thriller Wlk. Brytania, Irlandia)

Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi
(Akcja; Przygodowy; S-F USA)

Wojna płci
(Biograficzny; Komedia USA, Wielka Brytania)

Cudowny chłopak (Napisy)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Pasażer
(Thriller USA)

Czarna Pantera (3D, napisy)
(Akcja; S-F USA)

Cudowny chłopak (dubbing)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Syn Królowej Śniegu
(Dramat; Fantasy Polska)

Cudowny chłopak (lektor)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak (lektor, mała sala)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak (napisy, mała sala)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Syn Królowej Śniegu (mała sala)
(Dramat; Fantasy Polska)

Cudowny chłopak (napisy)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak (dubbing, mała sala)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak - Kino Konesera
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak (dubbing) - Kino na Temat
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Czwarta władza (napisy)
(Dramat USA)

Kształt wody (napisy)
(Fantasy USA)

 Dla dzieci

Tarapaty
(Familijny; Przygodowy Polska)

Coco (3D, dubbing)
(Animowany; Familijny USA)

Potworna rodzinka (dubbing)
(Animowany; Komedia Niemcy/Wlk. Brytania)

Pierwsza gwiazdka (dubbing)
(Animowany USA)

Tedi i mapa skarbów (dubbing)
(Animowany Hiszpania)

Syn Królowej Śniegu
(Dramat; Fantasy Polska)

Syn Królowej Śniegu (mała sala)
(Dramat; Fantasy Polska)

Gnomy rozrabiają (dubbing)
(Animowany Kanada)

Gnomy rozrabiają (3D, dubbing)
(Animowany Kanada)

Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska (dubbing)
(Animowany; Familijny; Komedia Niemcy)

Gnomy rozrabiają (dubbing, mała sala)
(Animowany Kanada)

Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska (dubbing, mała sala)
(Animowany; Familijny; Komedia Niemcy)

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska (dubbing) - Kino na Temat
(Animowany; Familijny; Komedia Niemcy)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: wtorek, 20.02.2018 r.

HELIOS

Czarna Pantera (Dubbing) 12:15, 14:30,
Nowe oblicze Greya (napisy) 11:00, 13:30, 16:00, 18:30, 20:00, 21:00,
Plan B 15:00, 18:00,
Podatek od miłości 13:15, 19:00,

HELIOS Galeria

Czarna Pantera (Dubbing) 10:30, 17:30,
Czarna Pantera (napisy) 14:30, 19:30,
Nowe oblicze Greya (napisy) 11:00, 12:00, 13:30, 14:30, 16:00, 17:00, 18:30, 20:00, 21:00, 22:30,
Plan B 13:15, 18:00,
Podatek od miłości 14:00, 21:00,

MULTIKINO

Cudowny chłopak (dubbing) 10:20, 13:40, 16:30,
Czarna Pantera (Dubbing) 10:45, 11:40, 17:20,
Czarna Pantera (napisy) 14:30, 19:15, 20:15,
Czwarta władza (napisy) 15:20, 17:55, 19:30,
Fernando (2D, dubbing) 10:20, 12:00, 16:55,
Gnomy rozrabiają (dubbing) 10:05, 12:05, 14:05,
Kształt wody (napisy) 18:05, 20:45,
Nowe oblicze Greya (napisy) 12:55, 15:15, 17:35, 19:00, 20:00,
Pasażer 22:05,
Podatek od miłości 14:50, 17:10, 19:45,

ZORZA

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.