premiera Wszyscy wiedzą (napisy)

Wszyscy wiedzą (napisy)
reżyser: Asghar Farhadi | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

Zapowiedzi

Brak zapowiedzi kinowych.

 

 Recenzje

 
Recenzja. "Błękitny wrak"
Już pewną tendencją stało się, że aby wypromować nieznany film nieznanego twórcy, próbuje się go pokojarzyć (często na siłę) z innymi, wiele bardziej znanymi nazwiskami. W tym celu
umieszcza się na plakatach i ulotkach hasła w stylu: „film, którego nie powstydziłby się znany Pan X”, „krwawy jak filmy znanego Pana X”, „najlepszy film roku według znanego Pana X” i te pe. Przy „Błękitnym wraku”, występującym też pod oryginalnym tytułem (nie wszędzie jednak znajdziemy tłumaczenie) „Blue ruin”, padają aż trzy nazwiska: braci Coen, Quentina Tarantino i Alfreda Hitchcocka. Jakby nie patrzeć – strąca z krzesła.

O ile coś w każdym z tych skojarzeń jest, o tyle, takie jest moje wrażenie, nie oddają one tego, czym naprawdę jest ten film. Mamy tu pewną przypadkowość i niefart sytuacji zaczerpnięty od Coenów (szczególnie z „Fargo”), wysoki stopień pełnej krwi brutalności podpatrzony u Tarantino (choć reżyser „Kill Billa” pokazuje ją zawsze trochę w krzywym zwierciadle, a ta tutaj jest bardzo naturalistyczna), w końcu mamy hitchcockowskiego, przestraszonego bohatera, który nie do końca z własnej winy wplątany został w krwawą aferę. To wszystko nie zmienia jednak faktu, że w całości ten film nie przypomina jednak żadnego z utworów wspomnianych twórców. To zupełnie odrębny typ kina - o ile inspirujący się, to niosący dozę ekranowej świeżości przekazu.
Jeśli miałbym określić Państwu ten film, posługując się twórczością innego artysty, to myślę, że wskazałbym na Clinta Eastwooda i jego „Bez przebaczenia”. Czyli jeszcze kogoś innego. Oczywiście to zestawienie jest trochę na wyrost (oba filmy dzieli różnica klas), jednak film Eastwooda ma w sobie coś, co jest znamienne dla „Blue ruin”, czyli pojęcie ANTY. O ile „Bez przebaczenia” traktowane jest jako jeden z najwybitniejszych przykładów antywesternu, o tyle film Jeremy Saulniera reprezentuje coś w rodzaju tematu antyzemsty, gdzie jego bohater jest kimś w rodzaju mściciela z przypadku. Pomimo że od śmierci rodziców przez wiele lat żyje jako bezdomny, koczując w tytułowym błękitnym wraku (samochodu) i czekając na moment, aż oprawca jego bliskich wyjdzie na wolność, to tak naprawdę do swoich działań jest zupełnie nieprzygotowany. Przez 10 lat nie zdążył opracować żadnego planu, a i w trakcie zemsty, której przecież tak pragnie, jest przestraszony niczym mysz i w rzeczywistości jako napastnik przypomina bardziej ofiarę. I dokładnie tak jak w „Bez przebaczenia”, tak i tutaj pewnego rodzaju nieprzygotowanie i nieumiejętność działania sprawiają, że sytuacja wymyka się spod kontroli, a co za tym dalej idzie – przemoc rodzi dalszą przemoc, dokładając coraz to nowsze ogniwo do niekończącego się łańcucha cierpień.

Skoro już o przemocy, to warto zaznaczyć, że to właśnie ona w znacznej mierze buduje napięcie. Historia jest, powiedzmy, ciekawa, ale dreszcz emocji powoduje w widzu pewna obawa przed tym, co może zobaczyć. Już na początku filmu pojawia się dość gwałtowna i brutalna scena morderstwa, w której mężczyzna wykrwawia się poprzez wbicie mu noża w skroń. Śmierć jest tu bardzo dokładnie zaprezentowana. Do tego stopnia, że widać z bliska zalewające się krwią oko. Każda kolejna scena i każdy kolejny widok, choćby narzędzi, które bohater przygotowuje sobie do obrony (zamiast strzelby bierze np. widły), sprawia, że czekamy z obawą na moment, którego zobaczyć nie chcemy. A mimo to mamy świadomość tego, że film skonstruowany jest tak, że w momencie kiedy ów moment nadejdzie, to nie zdążymy odwrócić głowy. Żeby jednak nie odstraszać, to zaznaczę, że nie takie są intencje filmu, by jak w kolejnej części „Piły” sycić widza okropieństwami z ekranu. Pewien specyficzny brutalizm tego filmu jest właśnie po to, by jego samego, jak myślę, obrzydzić.

Na koniec chciałbym podkreślić tu jedną bardzo istotną dla współczesnego kina rzecz. Otóż „Błękitny wrak” jest dowodem na to, że niegłupi, niezły, żeby nie powiedzieć – miejscami dość ciekawy i przede wszystkim angażujący film nie potrzebuje wielkich nakładów finansowych, aby w ogóle powstać. Budżet tego filmu był dość śmieszny (a film wcale nie trąci amatorszczyzną), składający się z oszczędności jego pomysłodawcy oraz wolnych datków internautów. Ponadto przydały się tu zwyczajne dobre chęci i pasja, którą da się wyczuć z ekranu, a których niejednokrotnie brakuje produkcjom za setki milionów dolarów.

Rafał Kaplita
Tagi: recenzja , Rafał Kaplita , Błękitny wrak
Data wprowadzenia: 2014-09-15
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Neapol spowity tajemnicą (napisy)
(Thriller Włochy)

Gotti (napisy)
(Biograficzny; Kryminał USA)

Pierwszy człowiek (napisy)
(Biograficzny; Dramat USA)

Jeszcze jeden dzień - Kultura Dostępna
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

Dom, który zbudował Jack (napisy)
(Dramat Dania, Francja, Niemcy, Szwecja)

Glass (napisy)
(Thriller USA)

Anioł (napisy)
(Biograficzny; Dramat Argentyna, Hiszpania)

Bracia Sisters (napisy)
(Komedia; Western Francja, Hiszpania, USA, Rumunia)

Największy dar (napisy)
(Dokument fabularyzowany; Western Hiszpania, Polska)

 Dla dzieci

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Odlotowy nielot (dubbing)
(Animowany Belgia/Islandia)

Biały kieł (dubbing)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Księżniczka i smok (dubbing)
(Bajka Rosja)

Hotel Transylwania 3 (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing)
(Animowany USA)

Ralph Demolka w internecie (3D, Dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Sekretny świat kotów (dubbing)
(Animowany; Komedia Chiny)

Sekretny świat kotów (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia Chiny)

Ralph Demolka w internecie (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Ralph Demolka w internecie (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia USA)

Lego Przygoda 2(dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Sekretny świat kotów - Kino na temat junior
(Animowany; Komedia Chiny)

Lego Przygoda 2 (3D, dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Lego Przygoda 2 (dubbing, mała sala)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Robaczki z Zaginionej Dżungli (dubbing)
(Animowany Francja)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: sobota, 13.08.2022 r.

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.