premiera Chłopiec z burzy (dubbing)

Chłopiec z burzy (dubbing)
reżyser: Shawn Seet | gatunek: Familijny
grają: HELIOS Galeria

premiera Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru (dubbing)

Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru (dubbing)
reżyser: Alexandre Astier, Louis Clichy | gatunek: Animowany; Przygodowy
grają: HELIOS HELIOS Galeria MULTIKINO

premiera Diablo. Wyścig o wszystko

Diablo. Wyścig o wszystko
reżyser: Michał Otłowski, Daniel Markowicz | gatunek: Akcja
grają: HELIOS MULTIKINO

premiera Dom, który zbudował Jack (napisy)

Dom, który zbudował Jack (napisy)
reżyser: Lars von Trier | gatunek: Dramat
grają: MULTIKINO

premiera Glass (napisy)

Glass (napisy)
reżyser: M. Night Shyamalan | gatunek: Thriller
grają: MULTIKINO

 

 Recenzje

 
Recenzja. "Cud w Mediolanie"
Doczekaliśmy się czasów, kiedy dystrybutorzy filmowi sięgają po dawne perły kinematografii -filmy kultowe, które wszyscy znają, albo chcieliby zobaczyć oraz takie, o których już się powoli nie pamięta. Część z nich jest poddawanych cyfrowej obórce, do innych po prostu nabywa się prawa. W każdym razie to wszystko sprawia, że na powrót mogą być pokazane na dużym ekranie.

Temat jako pierwszy podjął jakiś czas temu dystrybutor Vivarto, który wzbogacił swoją ofertę o najgłośniejsze tytuły Chaplina, następnie „Bonnie i Clyde”, „Czerwoną pustynię” czy „Lamparta”. Za włoskie kino wziął się również MayFly, który w tamtym roku pokazał „Złodziei rowerów” mistrza neorealizmu - Vittorio De Sici, zaś w marcu tego roku (raptem tydzień temu) wypuścił jego kolejne arcydzieło – „Cud w Mediolanie”. Filmu niestety nie można oglądać na ekranach rzeszowskich kin, jednak z powodzeniem można go dostrzec w kinach krakowskich.

O samym, wybitnym filmie chciałoby się powiedzieć wiele, ale dziś wyjątkowo zdecydowałem się posłużyć innym tekstem, idealnie oddającym intencje twórcy oraz znaczenie samego dzieła na tle historii powojennych Włoch. Nie widząc sensu powtarzania się polecam lekturę autorstwa Adama Garbicza i Jacka Klinowskiego („Kino, wehikuł magiczny. Podróż druga 1950-1959”, Kraków 1987). Liczę, że ten wyjątkowy tekst, nawet jeśli zbyt wiele zdradza, spowoduje, że sięgną Państwo po ten tytuł. W taki, czy inny sposób.
Rafał Kaplita

O filmie:

„Współczesna baśń socjologiczna, zderzająca dziecięcą czystość interpretacji moralnej świata z prawdą o niedoskonałości człowieka. Jeden z najbardziej niecodziennych pomysłów tematycznych Zavattiniego (pierwotnie był to scenariusz groteski dla sławnego komika Totó) został rozwinięty w bogaty kalejdoskop problemów początku lat pięćdziesiątych. „Cud w Mediolanie” jest równocześnie poetyckim odbiciem napięć wewnętrznych w Italii, podsumowaniem rachunków efektu neorealizmu i próbą wyjścia poza jego kanony opisowe, automedytacją nad sensownością dydaktycznego programu leczenia ustroju, wreszcie – filozoficzną próbą rozważenia perspektywy człowieka we współczesnej cywilizacji: jest filmem na rozdrożu, filmem myślowej rozterki.

Centralną postacią poszukiwania prawdy, jak to zwykle bywa w podobnych przedsięwzięciach, uczynili autorzy człowieka czystego – Dobrego Totó – który konfrontuje swoją mentalność jednostki ewangelicznej, nie znającej praw walki o byt, z regułami działań pochłoniętych przez egoizm mieszkańców Ziemi. Totó, aż do osiągnięcia pełnoletniości odizolowany od świata, wkracza niczym apostoł w środowisko mediolańskich nędzarzy, staje się w nim przywódcą i dobroczyńcą, założycielem mikropaństwa wolności i pokoju: organizuje budowę prymitywnego osiedla, w którym wszyscy mogliby znaleźć szczęście. Rychło przekonuje się, że jest to nieosiągalne. Pośród zbiorowości ludzi , których na dnie egzystencji niewiele różniło, zaczynają się pojawiać podziały i coraz silniejsze konflikty; nie to jednak jest najgorsze. Prawdziwą klęskę przynosi dopiero nagłe bogactwo: odkrycie, że osiedle stoi na złożu naftowym. Dobroduszny dotąd właściciel terenu przybywa z oddziałem policji, by usunąć biedaków. Na nic pertraktacje z kapitalistę, na nic nadzieje, że czynione dzięki pomocy z zaświatów cuda pozwolą ocalić wspólnotę; Totó i jego towarzysze są skazani na klęskę. Jedyne co im pozostaje, to odlot na miotłach do kraju, gdzie nie ma podziału na ubogich i bogatych, nie istnieją bariery własności prywatnej, a „dzień dobry” znaczy naprawdę – dzień dobry.

Czym jest to zakończenie? Jest chyba przede wszystkim pesymistycznym szeptem rozpaczy, z którym De Sica nie chce się pogodzić, ale który, w imię prawdy, umieszcza w podsumowaniu. Tym samym wyjawia, że głoszona przezeń dydaktyka dobroci jest utopijna; wie o tym jako realista. Wie jednak równie dobrze, że jest ona utopijna nie tylko w świecie drapieżnego kapitalizmu – co potwierdzają szczegóły opisu społeczności nędzarzy. Tak, system jest zły – ale zły jest również człowiek, z systemu wyabstrahowany: dlatego, mimo jednoznacznego radykalizmu społecznego finału – złagodzonego przez cenzurę, ale i tak bardzo ostro atakowanego przez rodzimą prawicę – De Sica nie zajmuje postawy komunisty.

Styl „Cudu w Mediolanie” czyni zeń jedno z najoryginalniejszych dzieł filmowych: realizm spotyka się tu z poetycką baśniowością malarzy prymitywistów, konkret społeczny – z symbolami i fantastyką, cicha atmosfera peryferii – z hałaśliwością drwiny antyburżuazyjnej, intelektualizm z prostodusznością, patos z liryzmem. Oczywiście, w tak fantazyjnym przekładańcu trudno było o ingrediencje wyłącznie najlepszej jakości: satyra wypada tu na ogół jałowo, a jakość techniki wszelkich cudowności jest dosyć marna. To jednak, co wyznacza ogólny, wzruszający nastrój, należy do czystego świata poezji, a wiele epizodów (pogrzeb mamy Totó, nędzarze w słońcu prześwitującym przez chmury) zachwyca ekranowym pięknem. Współtworzy je w „Cudzie w Mediolanie” jeden z największych operatorów włoskiego kina – przedwcześnie zmarły Aldo Graziati, znany jako R.G. Aldo”.
Tagi: Cud w Mediolanie , Rafał Kaplita , recenzja
Data wprowadzenia: 2014-02-20
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Neapol spowity tajemnicą (napisy)
(Thriller Włochy)

Gotti (napisy)
(Biograficzny; Kryminał USA)

Pierwszy człowiek (napisy)
(Biograficzny; Dramat USA)

Jeszcze jeden dzień
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

Dom, który zbudował Jack (napisy)
(Dramat Dania, Francja, Niemcy, Szwecja)

Glass (napisy)
(Thriller USA)

Dom, który zbudował Jack (napisy, mała sala)
(Dramat Dania, Francja, Niemcy, Szwecja)

 Dla dzieci

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Odlotowy nielot (dubbing)
(Animowany Belgia/Islandia)

Biały kieł (dubbing)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Księżniczka i smok (dubbing)
(Bajka Rosja)

Hotel Transylwania 3 (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing)
(Animowany USA)

Ralph Demolka w internecie (3D, Dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Sekretny świat kotów (dubbing)
(Animowany; Komedia Chiny)

Sekretny świat kotów (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia Chiny)

Ralph Demolka w internecie (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Ralph Demolka w internecie (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia USA)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: piątek, 18.01.2019 r.

HELIOS

Bumblebee (dubbing) 10:15, 19:30,
Diablo. Wyścig o wszystko 15:00, 19:00, 21:30,
Underdog 12:50, 15:50, 18:30, 21:10,
Zabawa zabawa 12:40, 20:30,

HELIOS Galeria

Bumblebee (dubbing) 13:00, 19:45,
Chłopiec z burzy (dubbing) 10:00, 15:00, 17:15,
Diablo. Wyścig o wszystko 14:30, 17:00, 19:30, 22:00,
Glass (napisy) 12:15, 16:15, 19:00,
Ralph Demolka w internecie (dubbing) 10:10, 11:15, 12:45, 13:45, 15:20, 18:00,
Underdog 10:30, 13:10, 15:50, 18:30, 20:00, 21:10,

MULTIKINO

Aquaman (dubbing) 12:15, 15:15,
Bohemian Rhapsody (napisy) 12:20, 16:40, 20:40,
Bumblebee (dubbing) 10:10, 14:10,
Chłopiec z burzy (dubbing) 10:20, 15:30, 17:45,
Diablo. Wyścig o wszystko 10:50, 13:15, 15:40, 18:05, 19:30, 20:30, 21:10, 22:20,
Glass (napisy) 14:40, 18:15, 21:00,
Narodziny gwiazdy (napisy) 12:40, 17:25, 20:00,
Ralph Demolka w internecie (dubbing) 10:00, 11:10, 13:40, 16:10, 18:40,
Underdog 10:25, 13:00, 15:35, 17:15, 18:10, 19:50, 20:45, 21:55, 22:25,
Zabawa zabawa 15:10, 20:15,

ZORZA

Underdog 15:00, 21:15,

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem