premiera Cudowny chłopak (Napisy)

Cudowny chłopak (Napisy)
reżyser: Stephen Chbosky | gatunek: Dramat; Familijny
grają: MULTIKINO

premiera Atak paniki

Atak paniki
reżyser: Paweł Maślona | gatunek: Dramat; Komedia
grają: HELIOS

premiera Tedi i mapa skarbów (dubbing)

Tedi i mapa skarbów (dubbing)
reżyser: Enrique Gato | gatunek: Animowany
grają: HELIOS

premiera Escape Room (napisy)

Escape Room (napisy)
reżyser: Will Wernick | gatunek: Horror
grają: HELIOS Galeria

premiera Kobiety mojego życia

Kobiety mojego życia
reżyser: Arnaud Desplechin | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

premiera Syn Królowej Śniegu

Syn Królowej Śniegu
reżyser: Robert Wichrowski | gatunek: Dramat; Fantasy
grają: ZORZA

premiera DJ

DJ
reżyser: Alek Kort | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

Zapowiedzi

Czas mroku

MULTIKINO
26-01-2018

Plan B

HELIOS
02-02-2018

 

 Recenzje

 
Recenzja filmu "Epoka lodowcowa 4"
Właśnie mija dziesięć lat, jak poznaliśmy sympatycznych i wesołych bohaterów „Epoki lodowcowej”: leniwca Sida (ulubiony bohater autora tych słów), mamuta Mańka i tygrysa Diego, do których z czasem dołączyły również Ela i Brzoskwinka, czyli żona i córka Mańka. Oczywiście nie można zapomnieć o najważniejszym bohaterze wszystkich – już czterech – części – Scracie, czyli niemym wiewiórze szablozębnym (wydaje z siebie dźwięki przerażenia i zachwytu), goniącym nieustannie za żołędziem. Przeciwności losu jednak nie pozwalają mu go zatrzymać. Ale Scrat jest zdeterminowany i potrzebuje swojego żołędzia jak spragniony wody na pustyni. Stąd nie straszne mu są żadne zmiażdżenia, zgniatania, zdeptywania, zjadania przez inne stworzenia, zderzania z wielkimi górami i zamrażania, trwające nawet wieki. Dla niego liczy się jego własny przedmiot pożądania. I to od niego, Scrata, wszystko się zaczęło, cała ta epoka lodowcowa, odwilż i wędrówka kontynentów, która trwa i trwa. I pewnie trwać będzie nadal, na co wskazuje niesłabnące zainteresowanie tą animowaną serią.

Chyba każdy fan „Epoki lodowcowej” z utęsknieniem czeka na kolejne jej epizody. A te pojawiają się w regularnych odstępach czasu – mniej więcej co trzy lata. I to nie jest tak, że z chwilą premiery nowego odcinka do kina tłumnie przybywają same dzieci czy też dzieci wraz z rodzicami. O, nie. Te czasy, kiedy rodzice, głównie z rodzicielskiego obowiązku, towarzyszyli swoim pociechom w kinie, już dawno się skończyły. Jeszcze przed nastaniem „Epoki lodowcowej”. Teraz to starsi widzowie i rodzice, którym towarzyszą pociechy (dokładnie w takim układzie), zapełniają w pierwszej kolejności kinowe sale, co dało się zauważyć chociażby na przedpremierowym pokazie najnowszej „Epoki…”. I to oni śmieją się najgłośniej i najczęściej, gdyż – tak naprawdę – to do nich skierowana jest spora część obecnych animacji. A niektóre to już prawie i wyłącznie do nich, jak bardzo refleksyjny oraz poważny w wymowie i treści „Odlot” czy „Horton słyszy Ktosia”. Kto widział oba filmy, ten dobrze wie, o czym mowa.

A teraz najważniejsze kwestie. O czym tym razem opowiadają twórcy „Epoki…”? Czy warto obejrzeć najnowszą część i czy jest tak dobra, jak wcześniejsze, szczególnie dwie pierwsze? A może to już nie to, co było kiedyś?

Jeśli chodzi o samą fabułę (zawsze w tytule jesteśmy informowani, czego rzecz będzie dotyczyć), to życie bohaterów prezentuje się następująco: Maniek jest dalej mężem Eli oraz nadopiekuńczym ojcem już dorastającej Brzoskwinki, która wyrosła z bycia córunią tatunia, z czym Mańkowi ciężko się pogodzić, stąd między nimi dochodzi do nieporozumień. Sid dalej jest samotnym leniwcem, bo – jak powiedział w części pierwszej – szkoda takiego przystojniaka jak on i nie pozwoli sobie, by jakaś ruda małpa właziła mu na łeb. Za to rodzinka, która i jego niegdyś porzuciła, teraz podrzuciła mu niechcianą babcię. A babcia jest nie byle jaka, bo dziarska, cwana i wygadana, z którą więcej problemów niż z małym dzieckiem. Diego z kolei poznaje zadziorną tygrysicę, z którą najpierw się czubi (jest jego/ich wrogiem), a potem się lubi. Natomiast Scrat, jak gonił na początku, w środku i na końcu za żołędziem, tak nadal za nim goni, i doprowadza do tego, że Maniek, Sid i Diego, przez rozdzielenie się kontynentów i ich wędrówkę, oddalają się od domu. By powrócić, zmuszeni są stawić czoła piratom. Bywa wesoło, bywa groźnie. Akcja więc toczy się wartko i nie ma chwili, żeby ziewnąć z nudów. Jak wchodzi się na salę kinową, tak nie wiadomo, kiedy się
z niej wychodzi.

Czy warto obejrzeć najnowszą „Epokę”? Opowiem tak: „Epokę lodowcową” zawsze warto obejrzeć. Każdą część. I to po wielokroć, by wyłapać (zapamiętać i zanotować) jak najwięcej śmiesznych i ciekawych kwestii, jakie padają z ust bohaterów, by w odpowiedniej, życiowej sytuacji przytoczyć jedną z nich i tym samym wywołać śmiech wśród ziomków. (Komu nie chce się notować, odsyłam do Wikipedii i wikicytatów – wszystko tam jest). Bo, jak to nazywam, w bajkach nowej generacji o ich popularności świadczy ilość (i jakość) zabawnych „haseł”, które się w nich pojawiają. W „czwórce” wesołych tekstów również nie brakuje, chociaż ich jakość jest różna. Taki naprawdę dobrych kwestii, z których można się szczerze pośmiać i przy tym zapamiętać, jest zaledwie kilka. Piszę to nie tylko na podstawie własnych reakcji i odczuć (własnego poczucia humoru), ale również – co w takich przypadkach jest niezmiernie ważne – reakcji publiczności, której zawsze, kątem oka i jednym uchem, przyglądam się i przysłuchuję (w trakcie i zaraz po seansie), o czym często wspominam. Jednak proszę nie traktować powyższych słów jako wyroczni i wielkiej krytyki, lecz potraktować je jako spostrzeżenia i – znowu – odczucia fana tejże animacji, który zawsze będzie chciał, żeby było jeszcze lepiej niż za pierwszym razem. Czyli ból mięśni brzucha i policzków wywołany częstym śmianiem się – oto marzenie! Tego po „Wędrówce kontynentów” nie stwierdzono u piszącego.

No i pozostało – to nieszczęsne – porównanie, którego nie sposób uniknąć. Gdzie się nie zerknie (prasa, Internet), przebąkuje się coraz częściej o wyczerpaniu formuły. Już trzecia część, która dotyczyła dinozaurów, powiedzmy sobie szczerze, była słabsza niż dwie poprzednie. Chociaż wywoływała śmiech, to jednak wszystkie mądrości życiowe twórcy przekazali już zbyt łopatologicznie. „Wędrówka kontynentów” nie zawiera w sobie nowych morałów i bazuje na sprawdzonych fabularnych rozwiązania, nawiązując przy tym do pirackich opowieści. Stąd skojarzenia z „Piratami z Karaibów” mogą być nieprzypadkowe.

W nowej „Epoce…” nie ma nic odkrywczego i oryginalnego, ale jakże odmówić jej dobrego słowa, dobrej recenzji, kiedy każdorazowe pojawienie się Scrata czy Sida (szczególnie, kiedy odezwie się tym sepleniącym, na potrzeby postaci, głosem Cezarego Pazury) na ekranie sprawia, że japa sama się cieszy. Zresztą „Epoka lodowcowa” to nie tylko Scrat i Sid. To wszyscy bohaterowie i ich wzajemne relacje, które są siłą napędową tego cyklu.

A każdorazowe (odcinkowe), czyli co trzy lata, pojawienie się bohaterów, jest jak spotkanie dawno niewidzianego przyjaciela w tłumie nieznajomych. Miejmy tylko nadzieję, że ten nasz przyjaciel jest na tyle mądry, że wie, kiedy ze sceny trzeba zejść, by nie stracić tej naszej wielkiej sympatii.

Dominik Nykiel
dominon@interia.pl
 
 
Tagi: recenzja , epoka lodowoca 4 , dominik nykiel
Data wprowadzenia: 2012-07-09
 

 Komentarze

 

Bardzo ciekawa przygoda, można odetchnąć o trosk życia codziennego i zatonąć w bajkowym świecie, mając przy tym tu i ówdzie niezły ubaw, z wyczynów i tekstów głównych bohaterów. Polecam!

Autor: arnold

Data: 2012-07-13 16:54:55

[1] 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Zabicie świętego jelenia
(Thriller Wlk. Brytania, Irlandia)

Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi
(Akcja; Przygodowy; S-F USA)

Wojna płci
(Biograficzny; Komedia USA, Wielka Brytania)

Cudowny chłopak (Napisy)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Pasażer
(Thriller USA)

Czarna Pantera
(Akcja; S-F USA)

Cudowny chłopak (dubbing)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Syn Królowej Śniegu
(Dramat; Fantasy Polska)

Cudowny chłopak (lektor)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak (lektor, mała sala)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Cudowny chłopak (napisy, mała sala)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Syn Królowej Śniegu (mała sala)
(Dramat; Fantasy Polska)

 Dla dzieci

Tarapaty
(Familijny; Przygodowy Polska)

Coco (3D, dubbing)
(Animowany; Familijny USA)

Potworna rodzinka (dubbing)
(Animowany; Komedia Niemcy/Wlk. Brytania)

Pierwsza gwiazdka (dubbing)
(Animowany USA)

Tedi i mapa skarbów (dubbing)
(Animowany Hiszpania)

Syn Królowej Śniegu
(Dramat; Fantasy Polska)

Syn Królowej Śniegu (mała sala)
(Dramat; Fantasy Polska)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: piątek, 19.01.2018 r.

HELIOS

Atak paniki 14:30, 19:00, 21:15,
Fernando (2D, dubbing) 10:30, 18:30,
Narzeczony na niby 13:30, 15:30, 18:00, 20:30,
Paddington 2 (dubbing) 10:00, 12:30, 15:00,
Tedi i mapa skarbów (dubbing) 10:15, 12:15, 17:00,

HELIOS Galeria

Atak paniki 15:15, 19:00, 21:15,
Escape Room (napisy) 16:45, 19:30, 22:15,
Fernando (2D, dubbing) 10:30, 14:45, 18:30,
Najlepszy 09:00,
Narzeczony na niby 13:00, 15:30, 18:00, 20:30,
Paddington 2 (dubbing) 10:15, 12:45, 16:15,
Pasażer 17:15, 21:45,
Pomniejszenie 20:15,
Tedi i mapa skarbów (dubbing) 10:00, 12:00, 14:15, 17:30,

MULTIKINO

Atak paniki 16:45, 19:00, 21:15,
Cudowny chłopak (dubbing) 10:00, 12:30, 15:00,
DJ 20:45,
Escape Room (napisy) 19:15, 21:20, 22:55,
Fernando (2D, dubbing) 10:45, 13:10, 15:35, 18:00,
Gotowi na wszystko. Exterminator 14:10, 21:05, 22:30,
Gra o wszystko (Napisy) 14:40, 20:30,
Ignacy Loyola 11:25,
Jumanji: Przygoda w dżungli (dubbing) 11:00, 14:20, 15:55, 18:30,
Narzeczony na niby 10:40, 13:05, 14:00, 15:30, 16:55, 17:55, 19:20, 20:20, 22:10, 22:45,
Paddington (dubbing) 11:25, 13:35,
Pasażer 16:55, 19:50,
Pomniejszenie 11:50,
Tedi i mapa skarbów (dubbing) 11:40, 13:40, 15:40, 17:40,

ZORZA

DJ (mała sala) 14:00, 21:20,
Ignacy Loyola 09:00, 19:10,

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.