premiera Kursk (napisy)

Kursk (napisy)
reżyser: Thomas Vinterberg | gatunek: Dramat
grają: HELIOS HELIOS Galeria

premiera Roma (napisy)

Roma (napisy)
reżyser: Alfonso Cuarón | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

premiera The Quake. Trzęsienie ziemi (napisy)

The Quake. Trzęsienie ziemi (napisy)
reżyser: John Andreas Andersen | gatunek: Akcja
grają: MULTIKINO

 

 Recenzje

 
Recenzja: "Gdzie jest Dory"
Dory, niebieska, sympatyczna i zakręcona rybka – przyjaciółka Nemo z animacji „Gdzie jest Nemo” (2003), doczekała się własnego filmu. Ta kolej rzeczy jakoś mnie nie dziwi. Chociaż dziwi mnie to, że aż tyle trzeba było na to czekać, by coś więcej dowiedzieć się na jej temat. Tym samym poznać jej smutną historię. W ten sposób mamy do czynienia z zabiegiem, który w świecie telewizji (seriali),  kina i gier komputerowych nazywa się spin-offem. Polega on na tym, że na bazie znanego filmu, serialu, czy też gry (czasem też książek) tworzy się nowy produkt. Głównie dotyczy to bohaterów (ale też wątków), którzy – obok głównego bohatera – czymś ujęli widzów, zdobyli ich serca i zaistnieli w ich świadomości, a szerzej – w popkulturze. Tak było w przypadku Timona i Pumby, bohaterów „Króla Lwa”, Pingwinów z Madagaskaru (bohaterów „Madagaskaru”), czy Kota w Butach (bohatera „Shreka”). I Dory, ze swoim zanikiem pamięci krótkotrwałej, właśnie dołączyła do takich bohaterów.

Życiowe losy Dory, jak się okazuje, nie należą do najłatwiejszych. Coś tam dowiedzieliśmy się o niej, oglądając „Gdzie jest Nemo”, ale nie było tego aż tak dużo. Dlatego twórcy skupili się na tym, by pokazać sympatykom tej rybki, jak to się stało, że jest sama, co podziało się z jej rodzicami i jak radziła sobie przez ten czas bez nich ze swoim piętnem nie-pamięci, która doprowadziła ją do miejsca i sytuacji, w jakiej się znalazła. Pojawiła się też okazja, by pokazać, w jaki sposób rezolutna Dory nauczyła się języka waleńskiego, dzięki któremu potrafi dogadać się z wielorybami.

 Właśnie ze względu na jej niełatwe doświadczenia z okresu narybku i zmaganie się z zanikiem pamięci krótkotrwałej, film ten, gdy odwołuje się do przeszłości Dory (a robi to dość często), jest bardzo nostalgiczny, a co za tym idzie przypomina wizytę u psychologa, podczas której próbuje się uporządkować sprawy związane ze wspomnianą już przeszłością; pogodzić się z nią i tym samym z samym sobą. Przez to „Gdzie jest Dory” traci nieco na lekkości i niesie ze sobą ciężar, którego ci najmłodsi odbiorcy, szczególnie ci bez legitymacji szkolnej, niekoniecznie są w stanie udźwignąć, co objawia się u nich po jakimś czasie znudzeniem (osobiście zaobserwowane). Natomiast my, posiadający już dowody, też możemy wyjść z kina z poczuciem, że uczestniczyło się bardziej w sesji terapeutycznej, a niżeli w filmowej familijnej rozrywce. Dzieje się tak, ponieważ pojawiający się również humor nie równoważy się poruszanymi problemami. To nie jest jednak zarzut wobec tego filmu, a jedynie odczucia widza, który nie raz widział „Gdzie jest Nemo” i ma świadomość, że ten film bardziej go bawił niż poruszał.

Twórcy do tej historii podeszli bardzo ambitnie (w końcu kosztowała 200 milionów dolarów) i – co nie ulega wątpliwości – ze swojego zadania wywiązali się wyśmienicie. Bo jednocześnie przy tym wszystkim, co napisałem wyżej, trudno mi jest wyobrazić sobie, że losy Dory mogłyby zostać opowiedziane inaczej. Z tego względu, że wyraźnie akcentuje się w tym filmie, że największym problemem niebieskiej rybki jest jej „dolegliwość”. Jednak nie poddaje się ona swojemu wrodzonemu ograniczeniu i ze wszystkich sił, ze swoją uroczą naturalnością oraz rybim ADHD (?), tym razem płynie ona pod prąd (w „Gdzie jest Nemo” jej filozofią było płynięcie z prądem: „Mówi się trudno i płynie się dalej”). Bo za cel postawiła sobie odnaleźć rodziców – wbrew wszystkiemu. Nawet wbrew swojej nie-pamięci. A pomagają jej przy tym starzy (m.in. Nemo i Marlin) i nowi przyjaciele – tu z ośmiornicą Hankiem na czele, któremu w polskiej wersji językowej użycza głosu Andrzej Grabowski. Natomiast będąc już przy tej kwestii, to jakże miłym i zabawnym jest usłyszeć płynący z ekranu głos Krystyny Czubówny w roli… samej siebie.  

Największą, jak dla mnie, przyjemnością jest możliwość ponownego wpatrywania się przez prawie dwie godziny w to wielkie „akwarium”, które mieni się tyloma pięknymi kolorami. Już tylko dla samych wizualnych przyjemności warto rozsiąść się wygodnie w fotelu i poddać tej pouczającej historii, która mówi, że odmienność i wrodzona „ułomność” nie jest czymś złym. Trzeba tylko nauczyć się z nią żyć, jednocześnie akcentując swoje najsilniejsze strony. Bo Dory idealna nie jest, ale zaraża innych taką pozytywną energią, że tej rybki nie sposób nie lubić.
 
Dominik Nykiel

 
Tagi: Gdzie jest Dory , recenzja , Dominik Nykiel
Data wprowadzenia: 2016-06-27
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Zimna wojna

Mamma Mia: Here We Go Again! (2D, napisy)
(Musical USA)

Krzysiu, gdzie jesteś? (dubbing)
(Familijny USA)

Neapol spowity tajemnicą (napisy)
(Thriller Włochy)

Gotti (napisy)
(Biograficzny; Kryminał USA)

Zegar czarnoksiężnika (dubbing)
(Fantasy; Przygodowy USA)

Pierwszy człowiek (napisy)
(Biograficzny; Dramat USA)

Jeszcze jeden dzień
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

Jeszcze jeden dzień (mała sala)
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

 Dla dzieci

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Futrzaki ruszają na ratunek (dubbing)
(Animowany Rosja)

Kaczki z gęsiej paczki
(Animowany; Komedia Chiny/USA)

Odlotowy nielot (dubbing)
(Animowany Belgia/Islandia)

Uprowadzona księżniczka (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Ukraina)

Kuba Guzik (dubbing)
(Familijny; Przygodowy Niemcy)

Uprowadzona księżniczka (dubbing, mała sala)
(Animowany; Przygodowy Ukraina)

Jak zostać czarodziejem (dubbing)

Jak zostać czarodziejem (dubbing, mała sala)

Biały kieł (dubbing)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Biały kieł (dubbing, mała sala)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Księżniczka i smok (dubbing)
(Bajka Rosja)

Hotel Transylwania 3 (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing)
(Animowany USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing, mała sala)
(Animowany USA)

Hotel Transylwania 3 (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia USA)

Hotel Transylwania 3 - Kino na Temat
(Animowany; Komedia USA)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: sroda, 19.12.2018 r.

HELIOS

Grinch (dubbing) 09:30, 11:15, 13:30, 18:00,
Kamerdyner 15:30,
Kursk (napisy) 16:30, 20:00,

HELIOS Galeria

Aquaman (napisy) 17:00, 20:15,
Grinch (dubbing) 10:15, 11:15, 13:30, 15:45, 18:00,
Planeta Singli 2 15:00, 21:30,

MULTIKINO

Aquaman (dubbing) 11:20, 14:20, 17:20,
Bohemian Rhapsody (napisy) 11:40, 14:30, 17:20, 20:30,
Grinch (dubbing) 09:30, 10:05, 12:10, 13:20, 14:15, 15:25, 16:20, 17:30, 18:25,
Mary Poppins powraca (dubbing) 12:10, 14:55, 17:45,
Narodziny gwiazdy (napisy) 10:00, 15:20, 18:10, 20:10,
Planeta Singli 2 10:00, 17:15, 19:35,

ZORZA

Fuga 14:30,
Roma (napisy) 12:00,

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem