premiera Wszyscy wiedzą (napisy)

Wszyscy wiedzą (napisy)
reżyser: Asghar Farhadi | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

Zapowiedzi

Brak zapowiedzi kinowych.

 

 Recenzje

 
Recenzja "Gra tajemnic"
To nie pierwszy raz, kiedy o próbach łamania szyfru Enigmy opowiada X muza. Zabawne jednak, że historia ta zmienia się w zależności od tego, kto bierze się za jej opowiadanie. Były już filmy mówiące o ogromnym wkładzie Polaków w ten wyczyn. Bynajmniej nie odbiegające od prawdy. „Gra tajemnic” jest historią słynnego matematyka Alana Turinga, który, niejako w pojedynkę, radzi sobie z ratowaniem świata przed Adolfem Hitlerem.

To jest właśnie ten aspekt filmu, który każe mi wręcz zakładać, że pomimo nominacji, to jednak Oscara za najlepszy film roku on nie dostanie. Jego „czarno-białość” treści i nieco naiwna „hollywoodzkość” opowiadania odciskają jednak (niestety) znaczne piętno na całości. Kiedy oglądam scenę, w której rekrutują Turinga do ekipy mającej za zadanie rozszyfrować Enigmę i widzę przemądrzałego, pewnego siebie, lecz, i owszem, wybitnego bohatera na tle reszty matematyków przypominających średniej klasy umysły z podstawówki, to jednak z automatu podważam wiarygodność i dramatyzm tej historii.

Żeby jednak nie było – „Gra tajemnic” nie jest filmem szczególnie banalnym. Powiedziałbym, że właśnie jego wielowątkowość stawia go w gronie filmów ostatecznie wartych uwagi. Przypuszczam, że nominacja do Oscara wzięła się w tym przypadku z zamiłowania Akademii do filmów w jakimś stopniu ważnych, „wielkich”, nawet jeśli opowiadających skromną historię jednostki, to na tle istotnych dla świata wydarzeń i niemniejszych emocji. Film Mortena Tylduma ma w swojej ofercie kilka bardzo „filmowych” wątków. Miesza je ze sobą i ostatecznie łączy w sposób sensowny i ciekawy. O czym więc jest „Gra tajemnic”?

O WOJNIE – pomimo że akcja tego filmu osadzona jest w szczególności w latach wojennych, to jednak sam obraz wojny jest tu dość specyficzny. Zajmowanie się złamaniem Enigmy odbywa się jakby na boku światowego konfliktu. Bohaterom, co prawda, sprawdza się przepustki, jednak to praktycznie jedyny fragment wojny, który ich bezpośrednio dotyka. Mają oni czas na imprezy, na życie prywatne. Mają też mało czasu i tylko wtedy, niejako dla przypomnienia, że gdzieś dalej dzieje się wiele zła, pojawiają się zaledwie wstawki bombardowań, śmierci, głodu…

O MIŁOŚCI – powiedziałbym, że „Gra tajemnic” jest filmem przede wszystkim opowiadającym o miłości. Zarówno jeśli weźmie się pod uwagę motywy działania Turinga, a także jeśli spojrzy się na jego specyficzną relację z Joan Clarke (Keira Knightley).

O HOMOSEKSUALIZMIE – bez wątpienia „Gra tajemnic” jest głosem ws. „homo”. Co prawda nie odkrywczym, ale podkreślającym, jak zmienił się stosunek do homoseksualistów na przełomie lat oraz jak zacofane było o nim dawniej myślenie. Turing był gejem i z tego powodu, nawet w obliczu wojny światowej, miał problemy. Różnej natury, ale jednak zawsze problemy.

O UMYŚLE ŚCISŁYM – bez wątpienia również ten film opowiada o Turingu jako geniuszu matematyki, który poza swoją dziedziną miał stos problemów z przystosowaniem się do normalnej rzeczywistości (i nie chodzi tu już o jego „gejostwo”). Bardzo podoba mi się tutaj (ładnie zaznaczony przez film) matematyczny sposób pojmowania rzeczywistości i rozumienia słów przez Turinga. Podkreśla to m.in. scena, w której koledzy oznajmiają mu, że idą na obiad (co ma oznaczać, że chcą, żeby z nimi poszedł). Kiedy orientują się, że to stwierdzenie nie przynosi zamierzonego efektu, ponawiają pytaniem: „Jesteś głodny?”. Turing odpowiada, że tak, ale w dalszym ciągu nie wyłapuje intencji pytania i nie rusza się od biurka. Pojawia się więc w filmie myśl: Czy do tego stopnia matematycznie działający umysł człowieka można porównać do działania komputera?

O KOMPUTERZE – Turing dochodzi do wniosku, że Enigmę może „złamać” tylko druga maszyna. Pośrednio, ale jednak w znacznym stopniu jest to również film o podwalinach pod narodziny komputera.

O SUBSTYTUCJI – w tym haśle – w psychologii oznaczającym jeden z mechanizmów obronnych - zawierają się wszystkie poprzednie. Zawiera się również zakończenie. Tego jednak Państwu nie zdradzę, lecz zasieję jedynie ziarno ciekawości. Otóż dokładnie w ubiegłym roku dość podobny wątek poruszył film „Ona”. Również nominowany do Oscara. Zbieg okoliczności?

Rafał Kaplita
Ocena: 7/10

Tagi: Gra tajemnic , recenzja , Rafał Kaplita
Data wprowadzenia: 2015-01-19
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Neapol spowity tajemnicą (napisy)
(Thriller Włochy)

Gotti (napisy)
(Biograficzny; Kryminał USA)

Pierwszy człowiek (napisy)
(Biograficzny; Dramat USA)

Jeszcze jeden dzień - Kultura Dostępna
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

Dom, który zbudował Jack (napisy)
(Dramat Dania, Francja, Niemcy, Szwecja)

Glass (napisy)
(Thriller USA)

Anioł (napisy)
(Biograficzny; Dramat Argentyna, Hiszpania)

Bracia Sisters (napisy)
(Komedia; Western Francja, Hiszpania, USA, Rumunia)

Największy dar (napisy)
(Dokument fabularyzowany; Western Hiszpania, Polska)

 Dla dzieci

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Odlotowy nielot (dubbing)
(Animowany Belgia/Islandia)

Biały kieł (dubbing)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Księżniczka i smok (dubbing)
(Bajka Rosja)

Hotel Transylwania 3 (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing)
(Animowany USA)

Ralph Demolka w internecie (3D, Dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Sekretny świat kotów (dubbing)
(Animowany; Komedia Chiny)

Sekretny świat kotów (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia Chiny)

Ralph Demolka w internecie (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Ralph Demolka w internecie (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia USA)

Lego Przygoda 2(dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Sekretny świat kotów - Kino na temat junior
(Animowany; Komedia Chiny)

Lego Przygoda 2 (3D, dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Lego Przygoda 2 (dubbing, mała sala)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Robaczki z Zaginionej Dżungli (dubbing)
(Animowany Francja)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: piątek, 12.08.2022 r.

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.