premiera Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (napisy)

Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (napisy)
reżyser: Ron Howard | gatunek: Przygodowy; S-F
grają: MULTIKINO

premiera Futrzaki ruszają na ratunek (dubbing)

Futrzaki ruszają na ratunek (dubbing)
reżyser: Victor Azeev | gatunek: Animowany
grają: HELIOS

premiera Pozycja obowiązkowa (napisy)

Pozycja obowiązkowa (napisy)
reżyser: Bill Holderman | gatunek: Komedia
grają: MULTIKINO

 

 Recenzje

 
Recenzja: "Piąta fala"
Był czas, zresztą w jakimś stopniu trwa nadal, kiedy podnosiło się wrzawę na temat brutalnych gier komputerowych sprzedawanych dzieciom. Wydaje mi się, że dziś można by odwrócić nieco sytuację i zastanowić się nad tym, czy aby nie zdziecinniałe książki i produkcje filmowe sprzedawane są dorosłym. Ale nie pod przykrywką, lecz jawnie. W dodatku z pełną aprobatą i zainteresowaniem kupujących. Ale do czego zmierzam…

„Young Adult” to określenie na swoistą formę literatury, ale i filmu przeznaczoną dla ludzi w przedziale wiekowym (około) 14-21 lat. Czyli dla rozwiniętej intelektualnie młodzieży, bądź, ujmując temat dosłownie - „młodych dorosłych”. Pojęcie to, ale i nurt istnieje już wiele lat i wiele przykładów na gruncie literatury i kina można by tu przytoczyć. Rzecz w tym, że statystyki mówią, że dorośli coraz częściej sięgają po literaturę Young Adult (choćby „Pięćdziesiąt twarzy Greya”), a co za tym idzie, zarówno na księgarnianych półkach, jak i na ekranach kin mamy tego coraz więcej... No i chyba powoli za dużo.

„Young Adult” to coś z przeznaczeniem dla młodzieży, ale zarazem o młodzieży. I tak ostatnimi czasy niezwykle dojrzali nastoletni bohaterowie pojawiają się w melodramatach („Gwiazd naszych wina”), romansach („Zmierzch”), komediach („Akademia wampirów”), fantasy („Harry Potter”), a już w szczególności utworach science-fiction z domieszką akcji (serie: „Igrzyska śmierci”, „Więzień labiryntu”, „Niezgodna”). „Piąta fala” jest kolejnym przykładem z ostatniej kategorii, który, jak zresztą poprzednie przykłady, bezproblemowo przekroczył barierę zarobionych (ponad) 100 milionów dolarów.

Nie chcę brzmieć tak, jakbym miał osobisty problem z filmami „młodzieżowymi”, samemu młodzieżą już nie będąc, bo wcale tak nie jest. Nawet nie przeszkadza mi szczególnie fakt, że to właśnie nastolatka chwyta w tym filmie za broń i w sytuacji, w której kosmici „najechali” naszą planetę, to właśnie ona stanie się największym ich problemem. Szczerze mówiąc widziałem już głupsze sytuacje i jestem do tego w jakimś stopniu przyzwyczajony. Chodzi mi jednak o pewną rozbieżność między treścią filmu a poziomem widza. Nie chce mi się bowiem wierzyć, że nawet średnio obyty z filmem 16-latek będzie w stanie bezkrytycznie przebrnąć przez tę historię; historię pełną logicznych luk, niesłychanych uproszeń i generalnie pozbawioną sensowności rozwiązań fabularnych. Że nie wspomnę już o ogranych do znudzenia schematach, gdzie np. dziewczyna zostawia młodszego brata w autobusie, bo ten poprosił ją, żeby wróciła się po jego misia. Oczywiście nie prosi kierowcy, żeby zaczekał, a ten z kolei nie widzi jej w bocznym lusterku biegnącej przez 5 minut. Nie, tradycyjnie w tak banalny sposób zawiązuje się główny wątek „Piątej fali”, przypominający zresztą sceny z ckliwych melodramatów, gdzie kobieta biegnie we łzach za odjeżdżającym samochodem ukochanego, który np. wyrusza na wojnę. Brakowało tylko rzęsistego deszczu. Ale to jest w tym przypadku tylko wierzchołek góry lodowej.

„Piąta fala” wygląda trochę tak, jakby nie była przeznaczona dla czternasto- czy szesnastolatków, lecz właśnie zrobiona przez czternasto-, a nawet dziesięciolatków. To jedyny, ale jednocześnie zdecydowany zarzut. Nie da się bowiem na poważnie oglądać filmu, który w formie i treści jest bardziej pretensjonalny i naiwny niż filmy Ed Wooda, w których UFO pojawiało się na ekranie za pomocą ciągnącego je sznurka. Wtedy przynajmniej było wiadomo, że należy się śmiać albo przynajmniej patrzeć z dystansem. Wtedy to było jednak kino niszowe, robione przez amatora za śmieszne pieniądze. Dziś, żeby zobaczyć jakość „UFO na sznurku”, wydajemy miliony i udajemy, że wszystko jest OK.

Najgorszym w tej całej sytuacji jest więc nie ten kiepski do bólu film, lecz fakt, że to jeden z wielu, które, trochę jak w polityce, dostały się na samą górę i starają się sprawić wrażenie, jakby nic innego nie miało już prawa istnienia. Jakież to przykre w dzisiejszych czasach, kiedy człowiek stwierdza, że chciałby pójść do kina, pochyla się nad repertuarem i ma do wyboru: „Księgę Dżungli” (dla dzieci), „Łowcę i królową lodu” (dla młodzieży), „Batmana v Supermana” (dla młodzieży), „Kung Fu Pandę 3” (dla dzieci i młodzieży), „Piątą falę” (dla młodzieży”), czy „Pięćdziesiąt twarzy Blacka” (dla młodzieży). Na litość boską, gdzie coś „normalnego”?

Rafał Kaplita
Ocena: 2/10

  Tagi: recenzja , Rafał Kaplita , Piąta fala
Data wprowadzenia: 2016-04-22
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Wyspa psów
(Animowany; Przygodowy Niemcy, USA)

Cudowny chłopak (napisy)
(Dramat; Familijny USA, Hongkong)

Nić widmo (napisy)
(Dramat USA)

Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (napisy)
(Przygodowy; S-F USA)

Avengers: Wojna bez granic
(Akcja; S-F USA)

Deadpool 2 (napisy)
(Akcja; Komedia; S-F USA)

Nigdy cię tu nie było (napisy)
(Dramat; Thriller Francja, USA, Wielka Brytania)

Dziewczyna we mgle (napisy)
(Kryminał; Thriller Francja, Niemcy, Włochy)

Jurassic World: Upadłe królestwo
(Przygodowy; S-F Hiszpania, USA)

Taxi 5 (napisy)
(Akcja; Komedia Francja)

Prawdziwa historia (napisy)
(Thriller Belgia, Francja)

 Dla dzieci

Coco (3D, dubbing)
(Animowany; Familijny USA)

Tedi i mapa skarbów (dubbing)
(Animowany Hiszpania)

Gnomy rozrabiają (dubbing)
(Animowany Kanada)

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Futrzaki ruszają na ratunek (dubbing)
(Animowany Rosja)

Kaczki z gęsiej paczki
(Animowany; Komedia Chiny/USA)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: piątek, 25.05.2018 r.

HELIOS

Deadpool 2 (napisy) 14:45, 18:30, 21:15, 21:45,
Futrzaki ruszają na ratunek (dubbing) 09:30, 10:30, 12:30, 16:15, 17:30,

HELIOS Galeria

Deadpool 2 (dubbing) 11:00, 14:45,
Deadpool 2 (napisy) 13:15, 15:45, 18:30, 19:30, 21:15, 22:15,
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (dubbing) 10:00, 13:00, 16:00, 19:00,
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (napisy) 12:00, 18:00, 21:00, 22:00,
Pozycja obowiązkowa (napisy) 16:00, 18:15, 20:30,

MULTIKINO

Deadpool 2 (napisy) 12:05, 17:15, 18:10, 19:50, 20:45, 22:30,
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (dubbing) 11:30, 12:50, 16:10, 18:00,
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie (napisy) 12:20, 14:20, 15:40, 17:10, 18:30, 19:00, 20:00, 21:20, 21:50, 22:25,
Kaczki z gęsiej paczki 11:25, 16:00,
Pozycja obowiązkowa (napisy) 13:10, 15:30, 17:50, 20:15,

ZORZA

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.