premiera Wszyscy wiedzą (napisy)

Wszyscy wiedzą (napisy)
reżyser: Asghar Farhadi | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

Zapowiedzi

Brak zapowiedzi kinowych.

 

 Recenzje

 
Recenzja: "Sen o Warszawie"
Trudno mi jest przyjąć do wiadomości, że ktoś posiadający już jakąś świadomość kulturową naszego kraju, nie wie, kto to jest Czesław Niemen, który po wpisaniu w wyszukiwarkę Google, pojawia się na drugim miejscu (na pierwszym jest Czesław Miłosz). A już nie wyobrażam sobie, żeby ktoś taki nie słyszał ani jednego utworu tego wykonawcy. Natomiast w pełni zdaję sobie sprawę, że ktoś może o Niemenie (a tak naprawdę o Czesławie Juliuszu Wydrzyckim) niewiele wiedzieć. Sam zaliczałem się do takich osób. Chociażby dlatego, że nie było we mnie wewnętrznej potrzeby i przede wszystkim nie było ku temu pretekstu. Tę okazję do nadrobienia zaległości w poznaniu życiorysu artysty daje najnowszy i pierwszy taki film dokumentalny o nim zatytułowany „Sen o Warszawie”, który ukazuje się w dziesiątą rocznicę jego śmierci. Co ciekawe i jednocześnie dające do myślenia, dokument ten nie wchodzi do szerokiej dystrybucji (Polska premiera filmu odbyła się 21 listopada) tylko pojawi się w wybranych kinach studyjnych*. Tak jakby pamięć o Niemenie nie była ważna lub przeznaczona tylko dla wybranych (koneserów). A przecież tyle ważnych kwestii kiedyś wyśpiewał, które do dzisiaj pozostają niesamowicie i przytłaczająco aktualne. Z kolei piosenki Niemena, szczególnie mam tu na myśli tę najbardziej znaną, czyli „Dziwny jest ten świat”, poruszają do żywego za każdym razem, gdy się ich słucha. Niejeden już uczestnik programów telewizyjnych wyłapujących młode talenty wokalne, „wyłożył się” na ich interpretacji.

W „Śnie o Warszawie”, który rozpoczyna się właśnie tytułowym utworem wyśpiewanym na stadionie przez kibiców Legii (piosenka jest ich hymnem od dziesięciu lat), zwraca uwagę nie tylko rzetelność i uczciwość reżysera w podejściu do tematu, ale również umiejętność stworzenia takiej dokumentalnej historii, która posiada swój wewnętrzny klimat i wzbudza ciekawość oraz chęć dowiedzenia się jeszcze więcej o Niemenie; chęć zainteresowania się szerzej jego osobą. Magowski, reżyser i scenarzysta filmu, by dać jak najpełniejszy obraz osoby artysty, oddaje głos kilkudziesięciu osobom (starszej siostrze, stryjecznym braciom, córce z pierwszego małżeństwa, kolegom, menadżerom, dziennikarzom, muzykom i rodzinie; zabrakło jednak wdowy po artyście, która, jak mówi reżyser w wywiadach, nie zaakceptowała scenariusza, stąd też nie wzięła w filmie udziału), w tym samemu Niemenowi. Z tej wielogłosowości i różnych punktów widzenia wyłania się obraz wokalisty i uwielbianego przez publiczność, i znienawidzonego przez ówczesną władzę. A ta na różne sposoby próbowała zszargać jego dobre imię i podważyć jego wielkość wynikającą z tego, co robił. Czy to sama z siebie, czy też rękami innych – jak chociażby poprzez filmowca Marka Piwowskiego, który w 1968 roku zrealizował kłamliwy film „Sukces”.

Warte odnotowania jest to, że reżyser w swoim dokumencie wykorzystał wiele dotychczas nie pokazywanych materiałów oraz fragmenty z wcześniejszych filmów o Niemenie. Nie tylko ze wspomnianego „Sukcesu”, ale również z „Niemena” (1975), „Sprawy Niemena” (1990) oraz „Naszej generacji” (1995). Dotarcie do nich da możliwość jeszcze wnikliwszego zagłębienia się w biografię i twórczość ich bohatera. A przy tym jest szansa, by samemu przekonać się, jak w tamtych czasach postrzegano tego, który to niby wypiął goły tyłek do publiczności.

Poza tym, że ze „Snu o Warszawie” wyłania się Niemen-Artysta, którego Grzegorz Skawiński, lider zespołu Kombi, nazwał „polskim wokalistą wszech czasów”, a jakiego być może większość nie miała możliwości lub okazji poznać, to jeszcze wyłania się Niemen-Człowiek – ten zwykły, mądry, pracowity, ciepły, spokojny, pełen pasji i wewnętrznej siły, ale też ten wrażliwy, którego dotykało to, że niektórzy tak bardzo chcieli umniejszyć jego twórczości i jemu samemu. Dlatego uważam, że ten dokument obowiązkowo powinni zobaczyć ci wszyscy, dla których polska Kultura i twórczość jest ważna. A przede wszystkim ci, dla których ważna jest pamięć o tych, którzy tę Kulturę – przez duże „K” - tworzyli i sławili ją za granicą, mając przy tym jeszcze coś ważnego do powiedzenia.

Dominik Nykiel
dominon@interia.pl

*”Sen o Warszawie” zostanie pokazany 15 grudnia (o godz. 19:00) w ramach DKF „KLAPS”, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury.
 
 
 
 
Tagi: Sen o Warszawie , Czesław Niemien , recenzja , Dominik Nykiel
Data wprowadzenia: 2014-12-01
 

 Komentarze

 

Dominik, film Piwowskiego (powiedziałbym jednego z bardziej szczerych polskich reżyserów) wcale nie jest kłamliwy. Jak zresztą mógłby takim być skoro opiera się na wypowiedziach samego Niemena? Piwowski po prostu sportretował Niemena podczas próby i wychwycił kilka jego wypowiedzi. A że były one stawiające śpiewaka w złym świetle... To już nie wina Piwowskiego.

Autor: Rafał Kaplita

Data: 2014-12-01 21:01:44

[1] 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Neapol spowity tajemnicą (napisy)
(Thriller Włochy)

Gotti (napisy)
(Biograficzny; Kryminał USA)

Pierwszy człowiek (napisy)
(Biograficzny; Dramat USA)

Jeszcze jeden dzień - Kultura Dostępna
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

Dom, który zbudował Jack (napisy)
(Dramat Dania, Francja, Niemcy, Szwecja)

Glass (napisy)
(Thriller USA)

Anioł (napisy)
(Biograficzny; Dramat Argentyna, Hiszpania)

Bracia Sisters (napisy)
(Komedia; Western Francja, Hiszpania, USA, Rumunia)

Największy dar (napisy)
(Dokument fabularyzowany; Western Hiszpania, Polska)

 Dla dzieci

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Odlotowy nielot (dubbing)
(Animowany Belgia/Islandia)

Biały kieł (dubbing)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Księżniczka i smok (dubbing)
(Bajka Rosja)

Hotel Transylwania 3 (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing)
(Animowany USA)

Ralph Demolka w internecie (3D, Dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Sekretny świat kotów (dubbing)
(Animowany; Komedia Chiny)

Sekretny świat kotów (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia Chiny)

Ralph Demolka w internecie (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Ralph Demolka w internecie (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia USA)

Lego Przygoda 2(dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Sekretny świat kotów - Kino na temat junior
(Animowany; Komedia Chiny)

Lego Przygoda 2 (3D, dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Lego Przygoda 2 (dubbing, mała sala)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Robaczki z Zaginionej Dżungli (dubbing)
(Animowany Francja)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: piątek, 12.08.2022 r.

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.