premiera Wszyscy wiedzą (napisy)

Wszyscy wiedzą (napisy)
reżyser: Asghar Farhadi | gatunek: Dramat
grają: ZORZA

Zapowiedzi

Brak zapowiedzi kinowych.

 

 Wiadomości kina

 
60. Jubileusz DKF Klaps. "Czerwie" zagrają na żywo do filmu "Metropolis"
W 2019 roku Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” w Wojewódzkim Domu Kultury obchodzi swój 60. Jubileusz. Dokładnie 21 stycznia 1959 r. DKF „Klaps” został wpisany do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych i należy do jednego z najstarszych w naszym kraju.

Tego dnia ... ale 60 lat później DKF Klaps proponuje widzom coś wyjątkowego. Wspólnie z Podkarpacką Komisja Filmową zaprasza do WDK-u zespół „Czerwie”, który na żywo zagra do filmu pt. „Metropolis”, reż. Fritz Lang.

Tego wieczoru pojawią się również zaproszeni goście, którzy pamiętają początki działalności tej formy klubowej oraz współpracowali z WDK w Rzeszowie głosząc prelekcje i prowadząc pofilmowe dyskusje. To będzie wyjątkowy jubileuszowy wieczór.
 
Wejściówki pojedyncze na projekcję filmu pt. „Metropolis” będą dostępne (w cenie 10 zł) w kasie WDK od godz. 14:00 w dniu 21.01.2019 r. 

Historia DKF Klaps w Rzeszowie

Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie należy do jednego z najstarszych w Polsce, a do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych został wpisany 21 stycznia 1959 r. pod numerem 56.

Pomysłodawcami utworzenia Klubu byli redaktorzy: Jerzy Piskor, Witold Szymczyk i Maria Cecylia Guziołek z Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Jerzy Narol i lek. med. Bronisław Radowski.

Polska Federacja DKF-ów określiła zasady działania klubu, jako dobrowolnego zrzeszenia miłośników sztuki filmowej, którzy nie tylko pragną pogłębić swe wiadomości w tej dziedzinie, ale zamierzają także brać czynny udział w popularyzowaniu wartościowych zjawisk artystycznych. Z jednej strony DKF miał być szkołą patrzenia na film, sprzyjającą wyrabianiu właściwych kryteriów oceny dzieł sztuki a z drugiej szkołą kształtowania i rozwijania zaangażowanych społecznie skrystalizowanych postaw.
 
W początkowych latach swojej działalności Klub zorganizował szereg imprez, jak np. niedzielne spotkania filmowe, na których prezentowano w miarę możliwości, obok filmów łatwiejszych, filmy trudne, dyskusyjne, o dużych walorach artystycznych, zmuszające widza do myślenia i uczące równocześnie patrzenia na film. Były to m.in. „Bitwa o ciężką wodę”, „Popiół i diament”, „Ballada o żołnierzu”, „Los człowieka”, czy „Matka Joanna od aniołów”.

 W działalności Klubu od samego początku stosowano projekcje wprowadzające do filmu, polegające na prezentacji wybranych urywków z filmów planu repertuarowego Klubu, urządzano wystawy plakatów i fotosów filmowych, zorganizowano także pokazową, otwartą dyskusję nad filmem „Popiół i diament” z udziałem aktorki Ewy Krzyżewskiej. Ciekawe były również dyskusje, które odbywały się każdorazowo po wszystkich wyświetlanych filmach.

Praktycznie od początku działalności DKF-u opiekunką tej formy klubowej była Danuta Lipińska, instruktor WDK w Rzeszowie i „pasjonat filmu”, jak określali ją wieloletni działacze klubowi: Stanisław Grzał, Julian Ratajczak i Bogdan Biskup.

W latach 70. zorganizowano kilka edycji ogólnopolskiej imprezy „Kino Młodych”, w ramach której swoje etiudy studenckie prezentowali m. in. późniejsi polscy reżyserzy, tacy jak: K. Kieślowski, P. Szulkin i K. Zanussi.

Od 1992 r. Klubem opiekuje się Adam Kus – wówczas instruktor ds. fotografii i filmu WDK, a obecnie Kierownik Działu Multimedialnych Technik Upowszechniania Kultury. Niepowtarzalne prelekcje do filmów wygłaszali Adam Głaczyński, a następnie Grzegorz Boratyn, którzy współpracując z WDK pomagali wybierać najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje filmowe.

Początkowo w swojej działalności „Klaps” pomijał aktualną produkcję filmową, promując klasyczne dzieła wybitnych twórców kina światowego. W nawiązaniu do tej tradycji w latach 90. odbyło się wiele projekcji ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Największą popularnością cieszyły się cykle filmów nagradzanych Oscarami, Złotymi Palmami, a także przeglądy największych mistrzów kina. Organizowano również projekcje kina niemego z udziałem taperów grających przed ekranem na fortepianie oraz cykliczne przeglądy wybranych reżyserów i filmów poruszających określony temat czy gatunek. Warto wspomnieć, że podczas projekcji gościli znani i lubiani aktorzy (m. in. M. Kondrat, J. Stuhr, M. Pakulnis, K. Majchrzak, Z. Zamachowski).

Należy podkreślić, że za najlepszą działalność w Polsce w sezonie 1996–1999 r. DKF „Klaps” otrzymał prestiżową Nagrodę im. Antoniego Bohdziewicza przyznaną przez Radę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie.
 
W 2005 r. DKF „Klaps” w Rzeszowie zawiesił regularne projekcje, a wiązało się to z rozpoczętym w WDK remontem sali widowiskowo-kinowej, a później z remontem całego budynku. Od 2006 r. bardzo popularne stało się tzw. kino niezależne i dlatego w ofercie programowej pojawiło się wiele propozycji związanych właśnie z tym kierunkiem. Zorganizowano kilkadziesiąt projekcji festiwalowych i replik pofestiwalowych, które spotykały się z dużym zainteresowaniem widzów. Były również interesujące prezentacje najlepszych filmów z kilku ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Do działalności filmowej wpisał się również Multimedia Festiwal

Filmów Optymistycznych „Happy End”, organizowany kilka lat wspólnie z Fundacją „Obrazy bez granic”. Regularna działalność DKF-u została wznowiona w 2012 r., a prelekcjami i moderowaniem spotkań dyskusyjnych zajmowali się (początkowo) Rafał Kaplita i Dominik Nykiel, który do dziś współpracuje z WDK.

Po filmowych dyskusjach widzowie starają się głębiej zrozumieć poruszaną w filmach tematykę i niejednokrotnie dowiadują się o tym, że wielu z nich oglądało „inny film”.

Każdego roku w pokazach uczestniczy blisko 5 tys. widzów, a prezentowanych jest około 40 tytułów. Do bieżącego, nowszego repertuaru z filmami wartościowymi, nagradzanymi i wyróżnianymi na licznych festiwalach włączane są dodatkowo filmy dokumentalne oraz tzw. filmowe klasyki wybitnych mistrzów kina XX wieku. DKF „Klaps” przez organizację takich projekcji ma duży wpływ na kształtowanie umiejętności samodzielnej oceny oglądanych filmów i podnosi kulturę filmową przez upowszechnianie tytułów o niejednokrotnie wybitnych walorach artystycznych.

WDK w Rzeszowie zaprasza Państwa do korzystania z filmowych propozycji i gwarantuje dobre oraz wartościowe spotkania, o których nie zapomina się tuż po wyjściu z sali kinowej.

DKF „Klaps” nieustannie przyciąga wielu miłośników dobrych filmów, a profil na Facebooku (prowadzony przez Dominika Nykla) polubiło już ponad 3 tys. odwiedzających. Tutaj publikowane są podyskusyjne przemyślenia widzów, poczytać można również o ciekawostkach filmowych dotyczących nie tylko repertuaru, organizowane są liczne konkursy i plebiscyty.

 
Tagi: Czerwie , 60. Jubileusz , DKF Klaps , WDK
Data wprowadzenia: 2019-01-18
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Neapol spowity tajemnicą (napisy)
(Thriller Włochy)

Gotti (napisy)
(Biograficzny; Kryminał USA)

Pierwszy człowiek (napisy)
(Biograficzny; Dramat USA)

Jeszcze jeden dzień - Kultura Dostępna
(Animowany; Dokumentalny Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry)

Dom, który zbudował Jack (napisy)
(Dramat Dania, Francja, Niemcy, Szwecja)

Glass (napisy)
(Thriller USA)

Anioł (napisy)
(Biograficzny; Dramat Argentyna, Hiszpania)

Bracia Sisters (napisy)
(Komedia; Western Francja, Hiszpania, USA, Rumunia)

Największy dar (napisy)
(Dokument fabularyzowany; Western Hiszpania, Polska)

 Dla dzieci

Jaskiniowiec (dubbing)
(Animowany; Przygodowy Francja/Wielka Brytania)

Luis i obcy (dubbing)
(Animowany; Familijny Dania/Luksemburg/Niemcy)

Odlotowy nielot (dubbing)
(Animowany Belgia/Islandia)

Biały kieł (dubbing)
(Animowany Francja/Luksemburg/USA)

Księżniczka i smok (dubbing)
(Bajka Rosja)

Hotel Transylwania 3 (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Kopciuszek. Historia prawdziwa (dubbing)
(Animowany USA)

Ralph Demolka w internecie (3D, Dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Sekretny świat kotów (dubbing)
(Animowany; Komedia Chiny)

Sekretny świat kotów (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia Chiny)

Ralph Demolka w internecie (dubbing)
(Animowany; Komedia USA)

Ralph Demolka w internecie (dubbing, mała sala)
(Animowany; Komedia USA)

Lego Przygoda 2(dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Sekretny świat kotów - Kino na temat junior
(Animowany; Komedia Chiny)

Lego Przygoda 2 (3D, dubbing)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Lego Przygoda 2 (dubbing, mała sala)
(Animowany Australia/Dania/USA)

Robaczki z Zaginionej Dżungli (dubbing)
(Animowany Francja)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: czwartek, 18.07.2024 r.

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.