W najbliższy poniedziałek, 3 września odbędzie się pierwszy seans w ramach reaktywowanego DKF "Klaps" w kinie WDK. Sprawdźcie wrześniowy program.
Do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych został on wpisany w styczniu 1959 r. pod numerem 56/S, a jego założycielem była Danuta Lipińska, instruktor WDK w Rzeszowie i „pasjonat filmu”, jak określali ją późniejsi wieloletni działacze klubowi: Stanisław Grzał, Julian Ratajczak i Bogdan Biskup. Oni to w latach 70. organizowali kilka edycji ogólnopolskiej imprezy „Kino Młodych”, w ramach której swoje etiudy studenckie prezentowali m.in. późniejsi polscy reżyserzy, tacy jak: K. Kieślowski, P. Szulkin i K. Zanussi. Od 1992 r. klubowi szefował Adam Kus - wówczas instruktor ds. fotografii i filmu WDK, a niepowtarzalne prelekcje do filmów wygłaszali Adam Głaczyński i Grzegorz Boratyn.
Od początku swojej działalności „KLAPS” pomijał aktualną produkcję filmową, promując klasyczne dzieła wybitnych twórców kina światowego. W nawiązaniu do tej tradycji w latach 90. odbyło się wiele projekcji filmowych ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Największą popularnością cieszyły się cykle filmów nagradzanych Oscarami, Złotymi Palmami, a także przeglądy największych mistrzów kina. Organizowano również projekcje kina niemego z udziałem taperów grających przed ekranem na fortepianie oraz cykliczne przeglądy wybranych reżyserów i filmów poruszających określony temat czy gatunek. Warto wspomnieć, że podczas projekcji gościli u nas znani i lubiani aktorzy (m.in. M. Kondrat, J. Stuhr, M. Pakulnis, K. Majchrzak, Z. Zamachowski). Należy podkreślić, że za najlepszą działalność w Polsce w sezonie 1996-1999 r. DKF „KLAPS” otrzymał prestiżową Nagrodę im. Antoniego Bohdziewicza przyznaną przez Radę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie.
W 2005 r. DKF „KLAPS” w Rzeszowie zawiesił regularne projekcje, a wiązało się to z rozpoczętym w WDK remontem sali widowiskowo-kinowej, a później z remontem całego budynku. Od 2006 r. bardzo popularne stało się u nas kino niezależne i dlatego w naszej ofercie programowej pojawiło się wiele propozycji związanych właśnie z tym kierunkiem. Zorganizowano kilkadziesiąt projekcji festiwalowych i replik pofestiwalowych, które to ciągle spotykają się z dużym zainteresowaniem widzów. Były również bardzo interesujące prezentacje najlepszych filmów z kilku ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Na stałe do naszej działalności filmowej wpisał się Multimedia Festiwal Filmów Optymistycznych „Happy End”, organizowany od kilku lat wspólnie z Fundacją „Obrazy bez granic”.
Wznawiając regularną działalność DKF-u, zapraszamy wszystkich miłośników dobrego filmu do udziału w poniedziałkowych projekcjach filmowych, do których prelekcje oraz dyskusje będą prowadzić Dominik Nykiel i Rafał Kaplita.
Adam Kus
Program DKF Klaps na wrzesień 2012:
03.09.12 r. - „Chłopiec na rowerze” (2011) reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne (Belgia, Francja, Włochy), 87 min.
10.09.12 r. „Powrót” (2003) reż. Andriej Zwiagincew (Rosja), 105 min.
17.09.12 r. „Valhalla: Mroczny wojownik” (2009) reż. Nicolas Winding Refn, (Dania, Wielka Brytania), 100 min.
24.09.12 r. „Roman Polański: Moje życie” (2011), reż. Laurent Bouzereau (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy), 90 min.
Projekcje zaplanowano w każdy poniedziałek miesiąca o godz. 19:00
Karnety (po 25 zł) i wejściówki pojedyncze (po 9 zł) będą do zakupienia w kasie WDK, ul. Okrzei 7