premiera Azyl

Azyl
reżyser: Niki Caro | gatunek: Biograficzny; Dramat; Historyczny
grają: MULTIKINO

premiera Amok

Amok
reżyser: Kasia Adamik | gatunek: Thriller
grają: HELIOS HELIOS Galeria MULTIKINO

premiera Baba Jaga

Baba Jaga
reżyser: Caradog W. James | gatunek: Horror
grają: HELIOS

premiera Zając Max ratuje Wielkanoc (dubbing)

Zając Max ratuje Wielkanoc (dubbing)
reżyser: Ute von Munchow-Pohl | gatunek: Animowany; Familijny
grają: HELIOS HELIOS Galeria MULTIKINO

premiera Power Rangers (dubbing)

Power Rangers (dubbing)
reżyser: Dean Israelite | gatunek: Akcja; Fantasy; S-F
grają: HELIOS Galeria

premiera Azyl

Azyl
reżyser: Niki Caro | gatunek: Biograficzny; Dramat; Historyczny
grają: HELIOS Galeria ZORZA

premiera Life

Life
reżyser: Daniel Espinosa | gatunek: S-F; Thriller
grają: MULTIKINO HELIOS

premiera Power Rangers

Power Rangers
reżyser: Dean Israelite | gatunek: Akcja; Fantasy; S-F
grają: MULTIKINO

Power Rangers

DKF Klaps. Repertuar na luty Przed nami kolejny miesiąc z dobrym filmem w ramach cyklu DKF Klaps w WDK.

Power Rangers

ENEMEF: Noc Grozy - AntyWalentynki ENEMEF: Antywalentynkowa Noc Grozy to nowa świecka tradycja, która powstała z myślą o tych, którzy pragną uciec od przesłodzonej formy Walentynek.

Power Rangers

ENEMEF: Maraton X-Men ENEMEF: Maraton X-Men to cała noc w świecie legendarnych supermutantów! Oderwij się od codziennej rzeczywistości i przeżyj niesamowite przygody wraz z postaciami serii kultowych komiksów Marvel Comics!

Power Rangers

DKF "Klaps". Repertuar na marzec Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w marcowych projekcjach filmowych.

Power Rangers

"Porady na zdrady", atrakcje i konkursy w Kinie Kobiet Kino Helios zaprasza na wiosenną odsłonę Kina Kobiet. Tym razem spotkanie z polską komedią „Porady na zdrady”, w której zobaczymy m.in. Weronikę Rosati, Tomasza Karolaka, Annę Dereszowską i Mikołaja Roznerskiego. 

 

 Recenzje

 
Dyskusja o filmie "Jestem mordercą"
Dominik Nykiel: Jesteśmy z pokolenia, które urodziło się już po wydarzeniach przedstawionych w najnowszym filmie Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą". Czy więc taka historia, kogoś takiego jak Wampir z Zagłębia, może nas, a tym bardziej młodszych od nas zainteresować? Przecież dzisiaj w kinie mamy do czynienia z zalewem kryminałów, które pokazują większe i drastyczniejsze zbrodnie niż te, które oglądamy w tym filmie.
 
Rafał Kaplita:
Gdybyśmy podchodzili do kina z zasadą: interesuje nas tylko to, co przedstawia naszą historię albo z nami związaną, to prawdopodobnie bardzo szybko byśmy się nim znudzili. Równie dobrze można by zapytać, czy jesteśmy w stanie zainteresować się filmami o wojnie w Wietnamie, o lądowaniu na księżycu, o narodzinach jazzu i wieloma, wieloma innymi. Myślę, że każda historia ma szansę, by nas zainteresować. Kwestia tylko tego, jak jest opowiedziana. Jak bardzo dla nas wartościowa. I faktycznie, mamy dziś mnóstwo kryminałów, które swoim wyglądem bądź napięciem zrobią na nas dużo większe wrażenie niż ten, ale weźmy też pod uwagę, że „Jestem mordercą” to nie jest taki „czysty”, książkowy kryminał, w którym mamy mordercę, detektywa, zagadkę i wszystko ma nas prowadzić do finałowego rozwiązania sprawy. Tutaj ten temat jest bardziej skomplikowany.
 
DN: Co masz konkretnie na myśli?
 
RK: Chodzi o historyczno-polityczne tło tej historii. Powiedziałbym wręcz, że jest ono nawet głównym tematem tej historii, a nie sama zbrodnia. W kraju, w którym zachowywano pozory szczęścia i sukcesu, pojawia się ktoś taki jak Wampir. Milicja jest bezradna, a przecież, według statystyk, ma stuprocentową skuteczność w działaniu. Tym sposobem domniemany Wampir, którego w pewnym momencie schwytano, staje się postacią balansującą gdzieś pomiędzy statusem napastnika a ofiary. Tak, ofiary. Utrzymuje się bowiem, że jest mordercą bez żadnych, twardych dowodów. No i to jest kluczowa sytuacja w tym filmie, gdzie wszyscy są zadowoleni z tego, co tak naprawdę jest kompletnie powierzchowne.
 
DN: Czyli mamy dokładnie to samo, co Pieprzyca pokazał w 1998 roku w swoim pięćdziesięciominutowym filmie dokumentalnym na ten temat, którego fabuła jest jedynie rozwinięciem. W dokumencie tym śledczy, prowadzący niegdyś sprawę Wampira z Zagłębia, wyraźnie powątpiewają w winę Zdzisława Marchwickiego, który w filmie jest Wiesławem Kalickim. Fabuła jednak skupia się na pokazaniu tego, jak milicja i organy ścigania miotają się, nie wiedząc, co z tym wszystkim zrobić. Poza tym, co najciekawsze dla mnie w tej fabule, reżyser zwrócił uwagę na to, czego nie zrobił w dokumencie - na wątpliwości i wyrzuty sumienia poszczególnych milicjantów. Równolegle pokazał w ten sposób, jak co niektórzy zrobili karierę dzięki tej sprawie
 
RK: Przede wszystkim nie powiedziałbym raczej, że film fabularny jest rozwinięciem dokumentalnego, bo, paradoksalnie, z krótkiego dokumentu dowiadujemy się dużo więcej o sprawie niż z blisko dwugodzinnej fabuły. I już pomijam fakt, że nazwiska zostały zmienione i dodany wątek romantyczno-sensacyjny. Dokument wyrzuca raz po raz fakty, każąc nam zbudować sobie jakąś wizję wszystkiego tego, co mogło się wtedy wydarzyć. W milicji, w celi, również w głowie domniemanego sprawcy, a także w jego rodzinie, która przecież została dotkliwie wpleciona w tę historię, co omija skutecznie omawiany tytuł. Fabuła skupia się bardziej na tym, co robiono wokół sprawy, jak ją „załatwiano”. Jak piło się wódkę na imieninach, jakie były naciski, jak funkcjonował w tamtej chwili organ teoretycznej sprawiedliwości. Pewnym jest jedno – żeby dotrzeć do celu stosowano drogę na skróty, bo gonił czas, presja społeczeństwa, władzy – tej nawet bardziej. Tylko czy droga na skróty jest zawsze drogą do celu? Takie pytanie stawia ten film. Więcej – stawiając przy tym stos wątpliwości. Tutaj wynik śledztwa nie był uzależniony od kompetencji detektywa, lecz od presji otoczenia. Na zasadzie – im szybciej strzelisz bramkę, tym lepiej dla ciebie. Ale już nieważne czy to będzie gol dla swojej drużyny, czy samobój. 
 
DN: Wydaje się to wszystko takie absurdalnie, nie do pomyślenia!
 
RK: No nie na darmo wielu czasy PRL-u określa mianem okresu absurdu właśnie, nonsensu. Ale w tym filmie wartość jest jeszcze jedna. Otóż z trochę zafiksowanym sposobem funkcjonowania państwa Pieprzyca zderza tu logicznie myślącego bohatera z krwi i kości. Więcej – on od początku filmu wydaje się być chłopem uczciwym, któremu zależy na rozwiązaniu zagadki i oglądamy przecież, jak nie śpi po nocach, żeby rozpracować Wampira. Intencje ma w każdym razie szczere i dobre. Zobacz co z tego wychodzi. Wygląda to jak nurkowanie w szambie. Idziesz coraz głębiej, a kończy ci się tlen. Zmianę postawy naszego śledczego fajnie portretują dwie sceny zebrań: ta z początku filmu i ta z drugiej połowy.
 
DN: Wracamy więc do punktu wyjścia - ten film dobitnie pokazuje, co system potrafi zrobić z człowiekiem; jak złamać jego kręgosłup moralny i zagłuszyć wspomniane przeze mnie wcześniej wyrzuty sumienia. Ale żeby też nie zawężać do systemu, to trzeba powiedzieć, że zadziałała tutaj też presja, o której Ty wspomniałeś, i chęć szybkiej kariery i sukcesu, które tutaj wiązały się z kwestią materialną.
 
RK: No tak. Dodajmy do tego wszystkiego jeszcze jedną rzecz – czasy PRL to w wielu aspektach życia czasy braku. Wtedy nie było tak jak dziś – masz pieniądze, to kupujesz co ci pasuje, nie masz, to starasz się je zdobyć. Pamiętam jak mi ojciec mówił, jak musiał „załatwiać” eternit na dach garażu, bo nie można było go sobie wtedy ot tak kupić. I to widać też w tym filmie. Pewne rzeczy dostawałeś „po znajomości” za „zasługi”. Choćby ten kolorowy telewizor. To była ogromna pokusa. Ten film pokazuje sytuację, w której robisz co ci mówią i masz co chcesz albo nie robisz i zabierają ci wszystko. Przyznasz, że temat uczciwości zostaje tu postawiony w specyficznym położeniu.
 
DN: Tak. A najbardziej przerażające jest to, że ta (nie)uczciwość odnosiła się tu do ludzkiego życia, które dla niektórych wcale nie miało jakieś większej wartości. Śmiało więc można powiedzieć, że ważniejszy był rozgłos, wyniki i domniemany sukces niż życie jakiegoś człowieka. Tym bardziej, że prawdopodobnie był on niewinny...
 
RK: A to już zostawmy ocenie innym.

 
Tagi: dyskusja , recenzja , Dominik Nykiel , Rafał Kaplita , Jestem mordercą
Data wprowadzenia: 2016-11-07
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Konwój
(Kryminał; Thriller Poslka)

Moonlight
(Dramat USA)

Milczenie
(Dramat; Historyczny USA Wietnam Meksyk Włochy Tajwan)

Maria Skłodowska-Curie
(Biograficzny Belgia, Francja, Niemcy, Polska)

Gold
(Dramat; Przygodowy; Thriller USA)

Amok
(Thriller Polska, Szwecja, Niemcy)

 Dla dzieci

Szajbus i pingwiny
(Familijny; Przygodowy Australia)

7 krasnoludków i Królewna Śnieżka - Nowe przygody
(Animowany Chiny)

Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie (dubbing)
(Animowany; Komedia; Przygodowy USA)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: czwartek, 30.03.2017 r.

HELIOS

Amok 21:15,
Baba Jaga 20:00, 22:15,
Kong: Wyspa czaszki 12:00, 21:45,
Life 13:30, 20:30,
Power Rangers 17:15,
Power Rangers (dubbing) 09:00, 14:15,

HELIOS Galeria

Amok 13:00, 20:30,
Azyl 19:00,
Azyl 11:15,
Baba Jaga 15:15, 19:45, 22:00,
Chata 10:30,
Gold 14:45, 20:15,
Kong: Wyspa czaszki 11:45, 21:45,
Life 10:45, 16:45, 21:15,
Porady na zdrady 14:30, 19:30,
Power Rangers 17:30,
Power Rangers (dubbing) 12:00, 14:00,
Wszystko albo nic 15:30, 21:45,

MULTIKINO

Amok 17:55, 21:15,
Azyl 14:05, 17:25, 20:10,
Był sobie pies 12:55, 15:10,
Chata 11:15, 16:50, 19:40,
Gold 17:25, 21:40,
Life 15:05, 18:10, 20:30,
Logan: Wolverine 15:15, 20:45,
Ozzy 11:45, 13:55,
Piękna i Bestia 19:10, 20:00,
Piękna i Bestia (dubbing) 12:20, 15:15, 16:25, 18:00,
Power Rangers (dubbing) 10:50, 13:30, 16:20, 19:00,
Wszystko albo nic 16:10, 20:20,

ZORZA

Azyl 11:30, 14:30, 18:00, 20:50,
Chata 10:30, 14:00, 20:20,
Moonlight 16:00,
Zerwany kłos 19:20,

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.