premiera Azyl

Azyl
reżyser: Niki Caro | gatunek: Biograficzny; Dramat; Historyczny
grają: MULTIKINO

premiera Amok

Amok
reżyser: Kasia Adamik | gatunek: Thriller
grają: HELIOS HELIOS Galeria MULTIKINO

premiera Baba Jaga

Baba Jaga
reżyser: Caradog W. James | gatunek: Horror
grają: HELIOS

premiera Zając Max ratuje Wielkanoc (dubbing)

Zając Max ratuje Wielkanoc (dubbing)
reżyser: Ute von Munchow-Pohl | gatunek: Animowany; Familijny
grają: HELIOS HELIOS Galeria MULTIKINO

premiera Power Rangers (dubbing)

Power Rangers (dubbing)
reżyser: Dean Israelite | gatunek: Akcja; Fantasy; S-F
grają: HELIOS Galeria

premiera Azyl

Azyl
reżyser: Niki Caro | gatunek: Biograficzny; Dramat; Historyczny
grają: HELIOS Galeria ZORZA

premiera Life

Life
reżyser: Daniel Espinosa | gatunek: S-F; Thriller
grają: MULTIKINO HELIOS

premiera Power Rangers

Power Rangers
reżyser: Dean Israelite | gatunek: Akcja; Fantasy; S-F
grają: MULTIKINO

Power Rangers

DKF Klaps. Repertuar na luty Przed nami kolejny miesiąc z dobrym filmem w ramach cyklu DKF Klaps w WDK.

Power Rangers

ENEMEF: Noc Grozy - AntyWalentynki ENEMEF: Antywalentynkowa Noc Grozy to nowa świecka tradycja, która powstała z myślą o tych, którzy pragną uciec od przesłodzonej formy Walentynek.

Power Rangers

ENEMEF: Maraton X-Men ENEMEF: Maraton X-Men to cała noc w świecie legendarnych supermutantów! Oderwij się od codziennej rzeczywistości i przeżyj niesamowite przygody wraz z postaciami serii kultowych komiksów Marvel Comics!

Power Rangers

DKF "Klaps". Repertuar na marzec Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w marcowych projekcjach filmowych.

Power Rangers

"Porady na zdrady", atrakcje i konkursy w Kinie Kobiet Kino Helios zaprasza na wiosenną odsłonę Kina Kobiet. Tym razem spotkanie z polską komedią „Porady na zdrady”, w której zobaczymy m.in. Weronikę Rosati, Tomasza Karolaka, Annę Dereszowską i Mikołaja Roznerskiego. 

 

 Recenzje

 
Recenzja "Ostatnia rodzina"
Długo wyczekiwaną „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego miałem okazję obejrzeć przedpremierowo i przedlekturowo, czyli przed przeczytaniem biografii rodziny Beksińskich („Beksińscy. Portret podwójny”) autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej – książki, która od ponad roku czeka na stosie innych książek do przeczytania. I teraz  w końcu doczeka się. O Beksińskich miałem (i chyba jeszcze ciągle mam) raczej więc mgliste pojęcie. Wiem o nich mniej, niż więcej. Bo orientowanie się w obrazach Zdzisława, przeczytanie kilku wzmianek i zasłyszenie kilku informacji o nim – to jeszcze nie wiedza. Natomiast o Tomku i jeszcze jego matce, a żonie Zdzisława, zdecydowanie wiem najmniej. Bo do tej pory ta rodzina nie była w sferze moich zainteresowań.

Dlatego „Ostatnią rodzinę” oglądałem bez tego, co czasem nazywa się „wiedzowym balastem”. (Zgodnie z łacińską sentencją: „Littera docet, littera nocet”, co znaczy: „Litera<tura> uczy, litera<tura> szkodzi”). Nie patrzyłem więc na film przez pryzmat weryfikowania zdobytej wcześniej wiedzy na temat ojca i syna, ani też przez pryzmat porównywania, że coś zostało zrobione i pokazane tak, a nie inaczej. Patrzyłem na niego jak na obraz zwykłej, polskiej rodziny, która stała się znana nie tylko przez to, co robili jej członkowie, co osiągnęli, ale przede wszystkim, przez to jak żyli i z jakimi problemami się borykali.

Od mojego seansu minął już ponad tydzień. Przez ten czas dotarły do mnie opinie przyjaciół i znajomych, którzy w większości powściągliwie wypowiadają się (m.in. na facebook’u) o tym filmie, ponieważ – w przeciwieństwie do mnie, co zaznaczyłem na samym wstępie – orientują się w życiorysach Beksińskich, a szczególnie w życiorysie Tomka. Mają o nim pojęcie, gdyż m.in. słuchali jego audycji w radiu i oglądali różne materiały o nim i z nim w roli głównej. I dlatego czują niesmak, niezadowolenie i żal do reżysera i aktora (Dawida Ogrodnika), że Tomek został tak „tendencyjnie pokazany”, że „zrobiono z niego wariata” i że w ogóle „postacie są płaskie, sztuczne i bez wyrazu”. Rozumiem ich punkt widzenia. Rozumiem też ich odczucia. Ale nie mogę ich z nimi dzielić, bo oni patrzyli zupełnie z innej perspektywy na ten film i to, co i jak zostało w nim ujęte.

Z tego też względu jestem pod ogromnym wrażeniem filmu „Ostatnia rodzina”. Już od pierwszej sceny przeniósł mnie do tamtych czasów i tamtej rodziny. Wręcz zassał mnie, zahipnotyzował i sprawił, że na to, co działo się na ekranie, patrzyłem z szeroko otwartymi oczami. Z jednej strony to wszystko było fascynujące, ale z drugiej strony - przerażające. Bo film pokazuje najczęściej bolesną prozę życia Beksińskich. A tłem tej opowieści jest – i znowu – z jednej strony niesamowita, niepojęta i przerażająca chęć śmierci (Tomek), a z drugiej usilna chęć życia (a w nim akcentowania poczucia humoru i dystansu do wszystkiego, w tym do siebie) i zaznaczanie przy każdej śmierci „niezłego wyniku” przeżycia tego życia (Zdzisław). Jedno i drugie przeplata się ze sobą przez całą projekcję, sprawiając, że nie wyszedłem z seansu z duszą na ramieniu. Ale też w żaden sposób nie zaznałem optymizmu.  Bo nie mogłem…

W „Ostatniej rodzinie” widzę wspomnianą wcześniej prawdziwą prozę życia , w którym raz jest lepiej, raz gorzej. A czasem tylko gorzej. Ale trzeba sobie w tym życiu jakoś radzić i przede wszystkim jakoś trwać.  Bez względu na to, co się przytrafia. I tak jak film: życie nie musi mieć jakiegoś wyrazistego i spektakularnego początku, wprowadzenia, ani też zakończenia z jakąś puentą, morałem. Samo to wystarczy, by dać odbiorcy do myślenia. Natomiast sam film może okazać jak ta powiedzeniowa koszula, która jest bliższa ciału.

Niektórzy skamlą, że film o Beksińskich nie jest filmem o sztuce. Że nie ma w nim pokazanego tego „procesu twórczego”. Pozwolę sobie zacytować wycinek wpisu na Facebooku’u mojego przyjaciela, Rafała Kaplity, który również publikuje na resinecie swoje przemyślenia o filmach. Według mnie on najlepiej odpowiedział na te zarzuty: „(…) No i sztuka. Wielka sztuka przedstawiona na tle puszki z konserwą. Zwykłe życie, zwykłe mieszkanie, zwykli ludzie. Tak naprawdę sztuka jest tu gdzieś pomiędzy, zwykłość ją tak naprawdę przysłania. Sztuka jest skutkiem ubocznym życia. (…) Ten film podkreśla piękno ery analogowej. Kasety, taśmy, dyktafony, szpule... To jest non stop w tym filmie. Schyłek Beksińskich = schyłek analogu. Telefon, dzwonek, radio, nośniki muzyczne - wraz z ich śmiercią wszystko robi się cyfrowe. W ogóle jest w tym filmie dużo smaczków (…)”.

Mam ochotę obejrzeć raz jeszcze „Ostatnią rodzinę”. Ale dopiero za jakiś czas. Aż się uleży ten seans, aż się przetrawi. Aż poznam biografię Beksińskich. Wtedy być może zupełnie inaczej popatrzę na ten film.

Dominik Nykiel

 
Tagi: Ostatnia rodzina , recenzja , Dominik Nykiel
Data wprowadzenia: 2016-10-07
 

 Komentarze

 
Twój podpis
Treść:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 Zapowiedzi

 Reklama

 Recenzje

 Resinet poleca

Konwój
(Kryminał; Thriller Poslka)

Moonlight
(Dramat USA)

Milczenie
(Dramat; Historyczny USA Wietnam Meksyk Włochy Tajwan)

Maria Skłodowska-Curie
(Biograficzny Belgia, Francja, Niemcy, Polska)

Gold
(Dramat; Przygodowy; Thriller USA)

Amok
(Thriller Polska, Szwecja, Niemcy)

 Dla dzieci

Szajbus i pingwiny
(Familijny; Przygodowy Australia)

7 krasnoludków i Królewna Śnieżka - Nowe przygody
(Animowany Chiny)

Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie (dubbing)
(Animowany; Komedia; Przygodowy USA)

 Filmoteka

 Warto zobaczyć

Sprawdź aktualny repertuar kin

 Konkursy

Chwilowo brak konkursów

 Dzisiaj w kinach: czwartek, 30.03.2017 r.

HELIOS

Amok 21:15,
Baba Jaga 20:00, 22:15,
Kong: Wyspa czaszki 12:00, 21:45,
Life 13:30, 20:30,
Power Rangers 17:15,
Power Rangers (dubbing) 09:00, 14:15,

HELIOS Galeria

Amok 13:00, 20:30,
Azyl 19:00,
Azyl 11:15,
Baba Jaga 15:15, 19:45, 22:00,
Chata 10:30,
Gold 14:45, 20:15,
Kong: Wyspa czaszki 11:45, 21:45,
Life 10:45, 16:45, 21:15,
Porady na zdrady 14:30, 19:30,
Power Rangers 17:30,
Power Rangers (dubbing) 12:00, 14:00,
Wszystko albo nic 15:30, 21:45,

MULTIKINO

Amok 17:55, 21:15,
Azyl 14:05, 17:25, 20:10,
Był sobie pies 12:55, 15:10,
Chata 11:15, 16:50, 19:40,
Gold 17:25, 21:40,
Life 15:05, 18:10, 20:30,
Logan: Wolverine 15:15, 20:45,
Ozzy 11:45, 13:55,
Piękna i Bestia 19:10, 20:00,
Piękna i Bestia (dubbing) 12:20, 15:15, 16:25, 18:00,
Power Rangers (dubbing) 10:50, 13:30, 16:20, 19:00,
Wszystko albo nic 16:10, 20:20,

ZORZA

Azyl 11:30, 14:30, 18:00, 20:50,
Chata 10:30, 14:00, 20:20,
Moonlight 16:00,
Zerwany kłos 19:20,

 Ostatnio dodane

 Promocje kin

 Kontakt

Rzeszowski Portal Informacyjny resinet.pl

tel.  017 85 06 396
fax. 017 85 06 397

e-mail: kina@resinet.pl

Tutaj znajdziesz nasze pełne dane kontaktowe.