Opis: Nominowany do Oscara Mauretański rodzynek pokażemy na zakończenie Festiwalu Wiosna Filmów. Pokaz odbędzie się blisko miesiąc przed oficjalną premierą i w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Pokaz poprzedzi prelekcja, a po filmie odbędzie się dyskusja przy kawie lub herbacie.
O filmie: Od czasu gdy fundamentaliści religijni szerzą postrach w regionie, w Timbuktu drzwi wielu domów są zamknięte. Uzbrojeni dżihadyści patrolują wyludnione ulice, tropiąc przejawy zachodniej kultury. Strzelają do niewiernych i niszczą świadectwa pradawnej kultury regionu. Naprędce zwoływane sądy wydają absurdalne i tragiczne wyroki. Niedaleko Timbuktu (ale z dala od terroru fundamentalistów) wraz z rodziną mieszka Kidane. Jest pasterzem i hodowcą bydła. Pewnego dnia Issan - sierota, którym opiekuje się Kidane traci panowanie nad stadem. Jedna z krów niszczy sieci miejscowego rybaka, który w odwecie ją zabija. Wezwany na miejsce Kidane bierze pistolet, który nieoczekiwanie wypala i trafia rybaka. Po przypadkowym zabójstwie mężczyzna stanie się obiektem brutalnego prześladowania i upokorzenia. Stając przed sądem, przyjdzie mu zmierzyć się z nowym prawem, które jest zaprzeczeniem otwartego i tolerancyjnego islamu.
O reżyserze Abderrahmane Sissako: Reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w 1961 roku w Mauretanii, dorastał w Mali. Od wczesnych lat 90. mieszka w Paryżu, ale jego filmy związane są z rodzinnymi stronami. Ukończył studia filmowe na VGIK w Moskwie, gdzie mieszkał ponad 10 lat. Jego pierwszy film pełnometrażowy, dokument "Rostow-Luanda" (1997) zdobył wiele nagród na festiwalach na całym świecie i od tego czasu jego filmy są regularnie prezentowane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Jego najnowszy film "Timbuktu" otrzymał nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes 2014, był także nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. |